1,067,270 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Ochrona danych osobowych

  Monitoring - klauzula informacyjna

Rada Programowa EuRegioKom

Sprawozdania

Nabór pracowników

Dyrektor Euroregionalnego Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku ogłasza nabór na stanowisko:

BIBLIOTEKARZ

Zaproszenie do składania ofert

Dyrektor EuRegioKom Pieńsk zaprasza do złożenia oferty na wykonanie zadania w ramach realizacji projektu '1000 lat Górnych Łużyc - ludzie, grody, miasta/1000 Jahre Oberlausitz - Menschen, Burgen, Städte':

Druk zdjęć na płytach PCV

Druk materiałów promocyjnych

Tłumaczenie pisemne tekstów tablic

Tłumaczenie symultaniczne

Projekt 1000 lat Górnych Łużyc


Projekt 1000 lat Górnych ŁużycKonkurs fotograficzny


Konkurs fotograficzny na Najpiękniejszy balkon/taras, ogródek przydomowy i działkę ogrodową

Regulamin konkursu

Karta zgłoszeniowa

Akcja Lato 2020


Akcja Lato 2020 w EuRegioKom Pieńsk

Regulamin Akcji Lato 2020

Plakat do pobrania

Kronika Wsi Pieńsk

KRONIKA WSI PIEŃSKInformacje o subskrypcji

Cudaki-Dziwaki - konkurs dla dzieci


CUDAKI-DZIWAKI

konkurs plastyczny dla dzieci

Regulamin konkursu

Oświadczenie dla uczestnika

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć
W naszej okolicy

WYDARZENIA W NASZEJ OKOLICY

III Rajd Rowerowy Koło wkoło Gminy WęgliniecProjekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Orszak Trzech Króli


ORSZAK 06.01.2020

GALERIA ZDJĘĆ 2020

strona www Orszaku

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Partnerzy
Wspierają nas
Strona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
2-19 lipca Wystawa "Przyroda Powiatu Zgorzeleckiego".Towarzystwo Ochrony Przyrody i Krajobrazu TOPiK w Zgorzelcu zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej prezentującej piękne zakątki przyrodnicze naszego powiatu.
"W każdej z gmin można znaleźć urocze dzikie miejsca, zapomniane parki podworskie, wiekowe drzewa, nietypowe siedliska. Warto też poznać ich mieszkańców – interesujące, rzadkie lub chronione rośliny i zwierzęta".
Projekt przygotowany i opracowany przez TOPiK w Zgorzelcu został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu.
Termin wystawy w EuRegioKom Pieńsk: 2-19 lipca 2012r.
Lipiec/sierpień Warsztaty stroju dawnego w ramach działań: "Pieńszczanie na Jarmarku Staromiejskim Jakuby w Zgorzelcu".
30 czerwca Pożegnanie z dawną siedzibą biblioteki
30 czerwca ostatecznie pożegnaliśmy się z dotychczasową siedzibą Biblioteki MGOK w Pieńsku, mieszcząca się na skrzyżowaniu ul. Świerczewskiego 24 i ul. O.M. Tomaszka 13.
Przeniesienie zasobów bibliotecznych trwało w okresie kwiecień – maj. Umeblowanie biblioteczne zostało przetransportowane i zmagazynowane w jednym z pomieszczeń magazynowych na hucie. Prace zostały przeprowadzone w czerwcu własnymi środkami.
Wielu czytelników z sentymentem będzie wspominało atmosferę dawnej biblioteki, której duszą i sercem była przez lata Pani Kierownik Bożena Winnicka.
Obecnie biblioteka to nowoczesna i przestronna placówka w budynku MGOK przy ul. Świerczewskiego 23. Bogaty księgozbiór, pracownia komputerowa z dostępem do internetu oraz profesjonalny zespół pracowników bibliotecznych zapewniają możliwość łatwego i szybkiego dostępu do poszukiwanych publikacji, potrzebnych informacji oraz nowości wydawniczych.
30 czerwca Zakończenie projektu Fundacji Steczkowskiego "Zabawa w lesie do wiedzy poniesie"
Od stycznia do czerwca 2012 wspólnie z maluchami oraz ich rodzicami realizowaliśmy projekt pn.: "Zabawa w lesie do wiedzy poniesie", który został stworzony z myślą o dzieciach, które nie uczęszczają do przedszkola z powodu braku miejsc lub ze względów ekonomicznych. Projekt miał na celu ułatwienie dostępu do edukacji w grupach rówieśniczych dzieciom w wieku 2-5 lat, uwzględniając zaangażowanie rodziców lub opiekunów. Wnioskowana kwota (7000, 00 zł) została przeznaczona na honoraria dla prowadzących warsztaty i zajęcia dla dzieci, materiały plastyczne, transport oraz wyżywienie. W projekt zaangażowani byli również Nadleśnictwo w Pieńsku, Przedszkole Publiczne w Pieńsku oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieńsku.
Poprzez uczestnictwo w projekcie dzieci miały możliwość poznania zasad współpracy w grupie, zwiększyły się ich możliwości edukacyjne i ogólnorozwojowe, które ułatwią rozpoczęcie etapu kształcenia. Projekt miał charakter proekologiczny, rozwinął u dzieci ciekawość świata oraz empatię. Źródło dotacji pochodzi od Fundacji J.K. Steczkowskiego w ramach programu Dotacje na dobry początek. Zakończenie projektu miało miejsce w sali widowiskowej EuRegioKom w Pieńsku 30 czerwca 2012r. Tego dnia odbył się festyn wraz z warsztatami glinolepienia. Podczas zabawy rozdane zostały upominki, medale oraz pamiątkowe dyplomy.

29/30 czerwca Czekoladowa noc w Szkole Podstawowej nr 1 w Pieńsku
Pracownicy MGOK wspólnie z zaprzyjaźnioną klasą trzecią ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieńsku z wychowawczynią panią mgr Moniką Górecką na czele zorganizowali na sali gimnastycznej w tejże szkole tajemniczą „Czekoladową noc”. Była to impreza podsumowująca współpracę naszych placówek.
O godzinie 20.00 przed udaniem się do szkoły dzieciaki z trzeciej „c”obejrzały w MGOK-u film pod tytułem” Charlie i fabryka czekolady”. Film nawiązywał tematycznie do nazwy imprezy i był przedsmakiem tego, co działo się przez prawie całą noc w szkole.
Kiedy minęła 22.00 i projekcja dobiegła końca, cała prawie czterdziestoosobowa ferajna ruszyła do sali gdzie z utęsknieniem czekali na swoje pociechy opiekunowie i rodzice. Posiłek, trochę spóźnioną kolacje, ale za to na słodko i owocowo zjedliśmy przy wielkim stole, na którym główną atrakcją była czekoladowa fontanna. Umorusane w czekoladzie dzieciaki z zapałem maczały w fontannie kawałki owoców i konsumowały je pośpiesznie by znów sięgnąć po następne jabłuszka, banany, winogrona itp. wyprzedzając przy stole swoich kolegów- jakby nie patrzyć konkurencję do płynnej, słodziutkiej czekoladki. Po kolacji nastąpił blok gier, zabaw i konkursów związanych z czekoladą. Nagrodami były oczywiście brązowe tabliczki z mleka, kakao i cukru. Nakarmione słodkościami dzieciaki, by spalić nagromadzone kalorie ruszyły w tańce, hulanki i swawole przy muzyce dyskotekowej- bawiąc się do późnej nocy lub wczesnego ranka-jak kto woli.
Nasze spotkanie zakończyło się o godzinie 9.00 wspólnym śniadaniem, na którym nie zabrakło oczywiście...czekolady!
30 czerwca Festyn Rodzinny "Piraci Kamraci" w Żarce n/n.

30 czerwca do małej wioski położonej przy Nysie zawitali prawdziwi piraci. Co uważniejsi mogli rozpoznać wśród zebranych samego sołtysa Żarki n/n Nysą , instruktorów z Domu Kultury oraz miejscowe dzieci i młodzież. Ci ostatni stanęli mężnie do zawodów, w których wykazali się pomysłowością, sprytem i zręcznością. Najmłodsi, którym brak jeszcze pirackich umiejętności, bawili się na dmuchańcach rozstawionych przez Stowarzyszenie Promocji Kultury Ziemi Pieńskiej. Publiczność złożona z mieszkańców Żarki mogła też podziwiać pokazy sekcji zapaśniczej i siłowej MGKS Hutnik Pieńsk oraz pobawić się na wieczornej dyskotece pod chmurką.
23 czerwca Festyn dla dzieci w Bielawie Górnej
Już po raz kolejny odbył się w Bielawie Górnej festyn dla dzieci z sołectwa Bielawa Górna i Strzelno, który zgromadził najmłodszych mieszkańców. Przy remizie OSP Bielawa Górna powstał plac zabaw z dmuchanych zamków i zjeżdżalni oraz stanowisk do gier i zabaw sprawnościowych, w których każdy przybyły smyk mógł się wykazać zręcznością, refleksem i celnym okiem. Dzieci uczestniczyły również w konkursach plastycznych, nie zabrakło słodkiego poczęstunku w postaci cukierków oraz ciast przygotowanych przez mamy i Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Na zakończenie każdy z uczestników mógł przy wspólnym ognisku upiec kiełbaskę.
Organizatorami festynu byli: Koło Gospodyń Wiejskich Kobiet z Bielawy i Strzelna, Rada Sołecka, OSP Bielawa Górna, MGOK w Pieńsku. Atrakcje dla dzieci oraz nagłośnienie imprezy zapewnił Pan Paweł Czapliński z Pieńska.
3 czerwca Zakończenie projektu "Polsko – czeskie spotkania kulturalne"
"Polsko-czeskie spotkania kulturalne" miały swój huczny finał podczas obchodów "Dni Pieńska". Na zakończenie projektu przybyli goście zaproszeni z Republiki Czeskiej – uczestnicy projektu. Podczas imprez, przez trzy dni , zostały rozdane nagrody dla polskich i czeskich uczestników warsztatów fotograficznych, plastycznych oraz trwającego od 1 do 3 czerwca pleneru rzeźbiarskiego, którego efekty można obejrzeć na terenie Huty Szkła "Lucyna". Prace powstałe podczas warsztatów fotograficznych oraz pleneru plastycznego zaprezentowane zostały na wystawie, którą mogliśmy obejrzeć w sali na poddaszu Euroreginalnago Centrum Kultury i
1-3.czerwca DNI PIEŃSKA 2012 -50 LAT PRAW MIEJSKICH
W tym roku Pieńsk obchodził szczególną rocznicę – 50-lecie nadania praw miejskich. Pomimo długiej i bogatej historii osady – w średniowieczu istniało Państwo Pieńskie rodu von Penzig- Pieńsk dopiero w roku 1962 uzyskał prawa miejskie. Taka rocznica nie mogła przejść bez echa, więc atarkcje jakie zostały przygotowane na jej celebrację, były urozmaicone i liczne. Dni Pieńska, które odbyły się w dniach 1-3.06.2012 poprzedzone zostały imprezami towarzyszącymi: turniejami i zawodami sportowymi, konkursami, spotkaniami kulturalnymi, prezentacjami placówek oświatowych, zawodami hutniczymi i wieloma innymi. W Pieńsku wystąpili tacy artyści jak Krzysztof Krawczyk czy angielska grupa UK Legends złożona z muzyków- weteranów światowego rocka. Jednak dla mieszkańców najważniejszym wydarzeniem, obok oficjalnego otwarcia wspaniale odnowionego Domu Kultury, było odsłonięcie Pomnika Hutnika Pieńskiego autorstwa lokalnego artysty rzeźbiarza Mieczysława Grabuńczyka. Pomnik ów jest formą hołdu złożonego mieszkańcom, którzy przez lata byli związani z lokalnym hutnictwem szkła.
Kwiecień/Maj
Przeniesienie zasobów MGOK Pieńsk z tymczasowej siedziby mieszczącej się w Gimnazjum do wyremontowanego budynku przy ul.Świerczewskiego. Transportu stołów oraz krzeseł podjął się ZUK, transport pozostałych zasobów został przeprowadzony we własnym zakresie prywatnymi środkami.
17 Kwietnia 67 rocznica Forsowanioa Nysy łużyckiej w Toporowie 1945-2012
Rankiem 16 kwietnia 1945 r. rozpoczęła się operacja berlińska 1. Frontu Ukraińskiego oraz 1. Frontu Białoruskiego. Miała ona na celu ostateczne zgniecenie oporu wojsk III Rzeszy.
W operacji tej wzięła udział II Armia WP, którą początkowo zamierzano wykorzystać do walk o Wrocław, ale odstąpiono od tego zamiaru i skierowano ją nad Nysę, skąd wyruszyła do jednego z najkrwawszych bojów w czasie II w.ś.
Za Nysą stał doświadczony przeciwnik, wojska dywizji „Brandenburg”, a częściowo także 615. dywizji do zadań specjalnych. Żołnierze polscy mimo niedostatecznego wyszkolenia i braku doświadczenia bojowego walczyli z wielkim poświęceniem i męstwem. Zapłacili jednak niewspółmiernie wysoką cenę.

galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Wystawy

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

Pieńsk dla NiepodległejPieńsk dla Niepodległej 1918-2018
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK