827,663 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Rada Programowa EuRegioKom

Sprawozdania

Nabór pracowników

Dyrektor Euroregionalnego Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku ogłasza nabór na stanowisko:

BIBLIOTEKARZ - AKTUALIZACJA

WYNIK NABORU

Akcja Lato 2019

AKCJA LATO 2019

Kroniki Wsi Pieńsk

KRONIKI WSI PIEŃSKInformacje o subskrypcji

Dni Pieńska '2019


DNI PIEŃSKA 2019

ZAGRAJĄ

Obsługa imprezy

Lunapark -składanie ofert

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć

Warsztaty plastyczne

Warsztaty teatralne

Warsztaty taneczne

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Partnerzy
Wspierają nasStrona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
100 lat Niepodległości

Otwarcie wystawy "Pieńsk i jego mieszkańcy na fotografiach z lat 1946-89

Otwarcie wystawy „Pieńsk i jego mieszkańcy na fotografiach z lat 1946 -1989”

W piątek, 26 października w Galerii Poddasze w EuRegioKom Pieńsk odbyło się otwarcie wystawy, na której można zobaczyć fotografie mieszkańców Pieńska z lat 1946 – 1989 oraz prywatną kolekcję aparatów fotograficznych pana Stanisława Kłosowskiego.

Zdjęcia na wystawie pochodzą z przekazanego przez pana Stanisława Lesickiego zbioru negatywów z lat 1988/89, zawierających zdjęcia pieńskich mieszkańców (autorstwa pana Lesickiego), jak również ze zdjęć pozyskanych od mieszkańców przez pana Mariusza Pozorskiego.

Dziękujemy Panom: Stanisławowi Kłosowskiemu, Stanisławowi Lesickiemu oraz Mariuszowi Pozorskiemu za udostępnienie materiałów, które wykorzystane zostały podczas tworzenia wystawy

Wystawa będzie czynna do 30 grudnia 2018 roku w godzinach pracy EuRegioKom Pieńsk. Zapraszamy do Galerii Poddasze!

Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej nr 1

Dnia 25 października 2018 w EuRegioKom Pieńsk odbyło się Pasowanie na Ucznia Szkoły Podstawowej nr1 im. Polskich Żołnierzy Września 1939 roku.

Wystawa Pieńsk i jego mieszkańcy na fotografiach z lat 1946-89

Piknik historyczny - spotkanie organizacyjne

Piknik historyczny

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku, Park Przygody Kulturinsel wraz z Drużyną Wojów Serbołużyckich "Biełoboh" i międzynarodową federacją wojowników "Red Wing - Armia Bolesława" pragną zaprosić Państwa do udziału w niezwykłym przedsięwzięciu, jakim będzie uczczenie 1000–lecia przyłączenia Łużyc do Polski.


Założeniem organizacji wydarzenia jest upamiętnienie 1000 - lecia zawarcia traktatu pokojowego w Budziszynie, pomiędzy cesarzem rzymskim Henrykiem II a księciem piastowskim Bolesławem Chrobrym, koronowanym w roku 1025 na pierwszego króla Polski, poprzez zorganizowanie jednodniowego Festiwalu Millenium Pokoju w Budziszynie.

Inscenizacja historyczna "Bitwa o Łużyce", stanowić będzie niezwykłą oprawę millenium tak ważnego wydarzenia dla Polski, Niemiec a przede wszystkim Łużyc. Pojedynki indywidualne wojowników, ścierające się ze sobą wojska, a w końcu zawarcie traktatu pomiędzy zwaśnionymi stronami – to wszystko już 20 października w Zakątku Turiusa w Bielawie Dolnej!


Na nas, współczesnych mieszkańcach Łużyc Wschodnich spoczywa obowiązek propagowania historii lokalnej, edukowania kolejnych pokoleń, wychowania w patriotyzmie i szacunku do tradycji i przeszłości Polski, naszych Sąsiadów jak i naszej Małej Ojczyzny - Łużyc.

Wszelkie formy wsparcia wydarzenia – patronaty, promocja, współfinansowanie, wolontariat przy realizacji i inne, będą bardzo pomocne i pozwolą na godne uczczenie jakże ważnego dla mieszańców naszego regionu millenium. Podkreślamy, iż impreza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie stanowi elementu kampanii wyborczych żadnej z opcji politycznych.

Bieżące informacje o wydarzeniu na profilu facebook

Odsłonięcie Pomnika Bolesława Chrobrego w Strzelnie

Odsłonięcie Pomnika Bolesława Chrobrego w Strzelnie


 

13 października 2018 roku w Strzelnie odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Bolesława Chrobrego, jako upamiętnienie Millenium Pokoju w Budziszynie 1018-2018. Pomnik, autorstwa lokalnego rzeźbiarza pana Mieczysława Grabuńczyka, usytuowany został na placu przy wjeździe do Strzelna. Organizatorami wydarzenia byli: Sołectwo Bielawy Górnej i Strzelna, Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku, Muzeum Łużyckie, przy wsparciu mieszkańców sołectwa.Koncert Operetkowy „Z Arią i Piosenką przez Świat”

Koncert Operetkowy „Z Arią i Piosenką przez Świat”

 

W sobotę, 13 października 2018 roku, odbył się w EuRegioKom Pieńsk koncert operetkowy
w wykonaniu solistów scen poznańskich. W koncercie „Z Arią i Piosenką przez Świat” usłyszeliśmy największe przeboje światowe, takie jak: „Co się dzieje” Kalmana, „Wielka sława” Straussa, „Duet balkonowy” Bernstaina, „Besame mucho” Valazquesa, „Wiedniu mój” Kalmana, „Nie czekaj mnie w Argentynie” Webbera, „Lubię wracać” Wodeckiego.

Tego wieczoru wystąpili Karolina Garlińska, Bartosz Kuczyk i Klaudiusz Kapłon. Publiczność
i tym razem dopisała. Dziękujemy wszystkim przybyłym za udział w koncercie!


Odsłonięcie Pomnika

Jednym z elementów obchodów 1000-lecia Pokoju w Budziszynie, którego finał zaplanowano na dzień 20 października w Bielawie Dolnej, gdzie odbędzie się piknik historyczny, jest również odsłonięcie pomnika Bolesława Chrobrego w dniu 13 października br. o godz. 13:00 w miejscowości Strzelno.

Rzeźba autorstwa mistrza dłuta Mieczysława Grabuńczyka stanie na cokole nawiązującym swym wyglądem do wieży zamku budziszyńskiego, otoczonym kamiennym kręgiem.

Pomnik ufundowany zostanie z funduszu sołeckiego Sołectwa Bielawa Górna - Strzelno przy wsparciu Euroregionalnego Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku, Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu oraz darczyńców przy zaangażowaniu mieszkańców sołectwa.

Postument już spoczął na swoim miejscu, łupki piaskowca podarował nam Zakład Kamieniarski z Dłużyny Górnej. Władca Polski Bolesław Chrobry również już dotarł do Strzelna. W ciągu najbliższych dni powstaną kolejne elementy instalacji.

"Jesteśmy dumni, iż to na terenie naszego sołectwa, przy drodze krajowej 224 stanie dumna postać naszego wielkiego władcy" mówi sołtys Dariusz Chodor.

Zapraszamy wszystkich na odsłonięcie pomnika będącego wyrazem szacunku

dla historii naszego regionu.

 

 


Koncert operetkowy w EuRegioKom Pieńsk

VII Dziecięcy Bieg Uliczny

  Regulamin

galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Seanse Filmowe

Dołącz do grupy na facebook'u

Najbliższy seans
01.08.2019

Wystawy

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

Pieńsk dla NiepodległejPieńsk dla Niepodległej 1918-2018
Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK