718,827 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Kroniki Wsi Pieńsk

KRONIKI WSI PIEŃSKInformacje o subskrypcji

W naszej okolicy

WYDARZENIA W NASZEJ OKOLICY

SPŁYW PONTONOWY PIEŃSK - ROTHENBURG

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć

Warsztaty plastyczne

Warsztaty teatralne

Warsztaty taneczne

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Partnerzy
Wspierają nasStrona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
23 czerwca Festyn dla dzieci w Bielawie Górnej
Już po raz kolejny odbył się w Bielawie Górnej festyn dla dzieci z sołectwa Bielawa Górna i Strzelno, który zgromadził najmłodszych mieszkańców. Przy remizie OSP Bielawa Górna powstał plac zabaw z dmuchanych zamków i zjeżdżalni oraz stanowisk do gier i zabaw sprawnościowych, w których każdy przybyły smyk mógł się wykazać zręcznością, refleksem i celnym okiem. Dzieci uczestniczyły również w konkursach plastycznych, nie zabrakło słodkiego poczęstunku w postaci cukierków oraz ciast przygotowanych przez mamy i Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Na zakończenie każdy z uczestników mógł przy wspólnym ognisku upiec kiełbaskę.
Organizatorami festynu byli: Koło Gospodyń Wiejskich Kobiet z Bielawy i Strzelna, Rada Sołecka, OSP Bielawa Górna, MGOK w Pieńsku. Atrakcje dla dzieci oraz nagłośnienie imprezy zapewnił Pan Paweł Czapliński z Pieńska.
3 czerwca Zakończenie projektu "Polsko – czeskie spotkania kulturalne"
"Polsko-czeskie spotkania kulturalne" miały swój huczny finał podczas obchodów "Dni Pieńska". Na zakończenie projektu przybyli goście zaproszeni z Republiki Czeskiej – uczestnicy projektu. Podczas imprez, przez trzy dni , zostały rozdane nagrody dla polskich i czeskich uczestników warsztatów fotograficznych, plastycznych oraz trwającego od 1 do 3 czerwca pleneru rzeźbiarskiego, którego efekty można obejrzeć na terenie Huty Szkła "Lucyna". Prace powstałe podczas warsztatów fotograficznych oraz pleneru plastycznego zaprezentowane zostały na wystawie, którą mogliśmy obejrzeć w sali na poddaszu Euroreginalnago Centrum Kultury i
1-3.czerwca DNI PIEŃSKA 2012 -50 LAT PRAW MIEJSKICH
W tym roku Pieńsk obchodził szczególną rocznicę – 50-lecie nadania praw miejskich. Pomimo długiej i bogatej historii osady – w średniowieczu istniało Państwo Pieńskie rodu von Penzig- Pieńsk dopiero w roku 1962 uzyskał prawa miejskie. Taka rocznica nie mogła przejść bez echa, więc atarkcje jakie zostały przygotowane na jej celebrację, były urozmaicone i liczne. Dni Pieńska, które odbyły się w dniach 1-3.06.2012 poprzedzone zostały imprezami towarzyszącymi: turniejami i zawodami sportowymi, konkursami, spotkaniami kulturalnymi, prezentacjami placówek oświatowych, zawodami hutniczymi i wieloma innymi. W Pieńsku wystąpili tacy artyści jak Krzysztof Krawczyk czy angielska grupa UK Legends złożona z muzyków- weteranów światowego rocka. Jednak dla mieszkańców najważniejszym wydarzeniem, obok oficjalnego otwarcia wspaniale odnowionego Domu Kultury, było odsłonięcie Pomnika Hutnika Pieńskiego autorstwa lokalnego artysty rzeźbiarza Mieczysława Grabuńczyka. Pomnik ów jest formą hołdu złożonego mieszkańcom, którzy przez lata byli związani z lokalnym hutnictwem szkła.
Kwiecień/Maj
Przeniesienie zasobów MGOK Pieńsk z tymczasowej siedziby mieszczącej się w Gimnazjum do wyremontowanego budynku przy ul.Świerczewskiego. Transportu stołów oraz krzeseł podjął się ZUK, transport pozostałych zasobów został przeprowadzony we własnym zakresie prywatnymi środkami.
17 Kwietnia 67 rocznica Forsowanioa Nysy łużyckiej w Toporowie 1945-2012
Rankiem 16 kwietnia 1945 r. rozpoczęła się operacja berlińska 1. Frontu Ukraińskiego oraz 1. Frontu Białoruskiego. Miała ona na celu ostateczne zgniecenie oporu wojsk III Rzeszy.
W operacji tej wzięła udział II Armia WP, którą początkowo zamierzano wykorzystać do walk o Wrocław, ale odstąpiono od tego zamiaru i skierowano ją nad Nysę, skąd wyruszyła do jednego z najkrwawszych bojów w czasie II w.ś.
Za Nysą stał doświadczony przeciwnik, wojska dywizji „Brandenburg”, a częściowo także 615. dywizji do zadań specjalnych. Żołnierze polscy mimo niedostatecznego wyszkolenia i braku doświadczenia bojowego walczyli z wielkim poświęceniem i męstwem. Zapłacili jednak niewspółmiernie wysoką cenę.

14 Kwietnia Mała Wielkanoc 2012
Mała Wielkanoc na stałe wpisała się w kalendarz corocznych imprez organizowanych w naszej gminie. Ta piękna tradycja wspólnego radowania się świętami Wielkanocnymi jednoczy cztery narody i kultury naszego pogranicza. I tym razem nie zawiedli goście czescy, niemieccy i serbołużyccy. Specjały świąteczne przygotowane przez przybyłe grupy i zespoły folklorystyczne zapełniły stoły i jak zawsze zachwyciły wszystkich, którzy mieli okazję skosztować owych delicji.
Również oprawa muzyczna w wykonaniu zespołów ludowych naszej gminy, jak i przybyłych gości rozgrzała uczestników tak, że wkrótce wielu biesiadników ruszyło w pląsy. Wesołego Alleluja i do zobaczenia za rok!

11 Kwietnia Gminny Konkurs Recytatorski klas IV - VI
11 kwietnia 2012 w tymczasowej siedzibie naszego ośrodka odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Klas IV-VI, przygotowany we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 w Pieńsku. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 15 uczniów: 

Ze Szkoły Podstawowej w Dłużynie Dolnej:
1. Natalia Gudyka
2. Izabela Kucia
3. Patrycja Jonak
4. Karolina Guzik
5. Joanna Jagiełło
6. Dawid Kozak

Ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieńsku:
1. Joanna Adamska
2. Natalia Trólka
3. Aleksandra Skadorwa
4. Michał Miśta
5. Kinga Klekot
6. Julia Wicha
7. Olimpia Pozauć
8. Aleksandra Michalik
9. Wiktoria Piotruk
Konkurs poprowadzili: Aleksandra Piwowar i Paweł Socha.
Uczniów oceniała Komisja w składzie: Ewa Filipowicz - przewodnicząca, Grażyna Łagowska, Regina Burdejska oraz Joanna Winnicka.
Poziom recytatorów był bardzo wyrównany, niełatwo było wybrać osoby, które miały reprezentować naszą gminę na szczeblu powiatowym...
Komisja oceniała poszczególne wystąpienia według następujących kryteriów: dobór repertuaru, interpretacja tekstu, wyrazistość wymowy oraz ogólne wrażenie artystyczne.
Po długiej naradzie Komisja postanowiła wyróżnić następujące osoby:
- Aleksandra Michalik
- Olimpia Pozauć
- Michał Miśta
- Joanna Jagiełło
- Natalia Gudyka
Recytatorów oceniała również Komisja Uczniowska w składzie: Patrycja Urbańska, Daria Bulanda oraz Paulina Piasecka, według której wyróżniająco zaprezentowała się Olimpia Pozauć w wierszu "Całuski i buziaczki" Agnieszki Frączek.
Wszystkim recytatorom serdecznie gratulujemy, gdyż wykazali się niezwykłą wrażliwością przy prezentacji wierszy, a laureatom życzymy dalszych sukcesów w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Klas IV-VI, który odbędzie się 24 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.

Pieńsk dla NiepodległejPieńsk dla Niepodległej 1918-2018
Piknik historycznyPiknik historyczny

Bitwa o Łużyce

galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Wystawy

Aktualne wystawy

Pieńsk i jego mieszkańcy na fotografiach z lat 1946-1989

WYSTAWA CZYNNA

PN-PT 8:00 - 18:00


-----------------------------------

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Seanse Filmowe

Dołącz do grupy na facebook'u

Najbliższy seans

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK