744,014 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Sylwester 2018
Orszak Trzech Króli


ORSZAK 06.01.2019

strona www Orszaku

Kroniki Wsi Pieńsk

KRONIKI WSI PIEŃSKInformacje o subskrypcji

W naszej okolicy

WYDARZENIA W NASZEJ OKOLICY

SPŁYW PONTONOWY PIEŃSK - ROTHENBURG

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć

Warsztaty plastyczne

Warsztaty teatralne

Warsztaty taneczne

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Partnerzy
Wspierają nasStrona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
19 sierpnia Festyn Rodzinny "Piraci Kamraci"w Dłużynie Dolnej
Połączone siły Sołectw Dłużyny Dolnej i Górnej jak co roku zorganizowały dla swoich mieszkańców wspaniały festyn wakacyjny na stadionie w Dłużynie Dolnej. Siarczysta ulewa przerwała przygotowania imprezy we wcześniejszym terminie, jednak organizatorzy się nie poddali i 19 sierpnia stadion wypełniły liczne atrakcje.
Instruktorzy z EuRegioKom Pieńsk przygotowali szereg zabaw i konkursów natomiast Rady Sołeckie zadbały o nagrody i poczęstunek dla wszystkich dzieci.
Najmłodsi mogli do woli wyszaleć się na dmuchańcach rozstawionych przez Stowarzyszenie Promocji Kultury Ziemi Pieńskiej. Starsi natomiast do późnego wieczora bawili się przy muzyce zespołu "Diamant", spalając kalorie, których dostarczyła pochłonięta ze smakiem kiełbaska.
12 sierpnia Festyn Rodzinny "Piraci Kamraci"w Stojanowie

Jak co roku w okresie wakacji animatorzy kultury z EuRegioKom Piensk odwiedzili milusińskich na boisku w Stojanowie. Festyny w tym miejscu stały się już tradycją i cieszą się niesłabnąca popularnością od wieku lat. Tegoroczna zabawa miała jednak szczególny charakter gdyż odbywała się pod hasłem "Piraci Kamraci". Plakaty promujące imprezę wzywały uczestników do przebrania się w strój piracki i kampania ta zakończyła się pełnym sukcesem. Prawdziwą furorę zrobiła kolejka, która zajechała na festyn z dziećmi z Bielawy Dolnej. Wysypali się z niej kolorowi przebierańcy, którzy dołączyli do zabaw udostępniając swój pojazd na przejażdżki dla miejscowych.
Muzyczną oprawę imprezy oraz dmuchańce – skakańce dla najmłodszych przygotował Pan Paweł Czapliński ze Stowarzyszenia Promocji Kultury Ziemi Pieńskiej. Natomiast dla starszych dzieci, główny organizator festynu, Pan Dariusz Smoleń poprowadził turniej piłki plażowej.
Pomiędzy zabawami, grami i konkursami trwającymi do późnego popołudnia wszyscy mogli posilić się hot-dogami, frytkami, ciastem, owocami i innego rodzaju "pychotkami" ufundowanymi przez Radę Sołecką w Stojanowie oraz przez prywatnych sponsorów.
8 sierpnia "Wyspa Piracka" przed EuRegioKom – dzień gier i zabaw ulicznych.
"Wyspa Piracka" przed EuRegioKom – dzień gier i zabaw ulicznych.
Przechadzający się deptakiem mieszkańcy Pieńska byli światkami niecodziennego zdarzenia. Oto przed budynkiem EuRegioKom wyłoniła się kolorowa wyspa, na którą zaproszono dzieci by wzięły udział w pirackich konkursach i grach. Rzut okiem do ośmiornicy, łowienie rekina na wędkę, nauka fechtunku to tylko niektóre z zabaw jakie czekały na małych piratów. Przy dźwiękach wesołej muzyki dzieciaki rysowały kredą morskie przygody na stumetrowym papierze, ćwiczyły celność w rzucie włócznią do dzika i projektowały piracki strój. Na pamiątkę tego wesołego popołudnia każdy z uczestników zabawy mógł zrobić sobie zdjęcie z makietą z wizerunkiem pirata.
' />
Galeria zdjęć
3-31 sierpnia Wystawa fotograficzna Wiesława Wilczyńskiego.

Galeria wystawowa mieszcząca się na poddaszu EuRegioKom Pieńsk gościła do końca wakacji wystawę prac Wiesława Wilczyńskiego. Tematyką prac są głównie panoramy Pieńska i okolic oraz flora i fauna naszego regionu. Goście przybyli na wernisaż wystawy mogli delektować się pięknem fotografii jak również, przy kawie i słodkim poczęstunku porozmawiać z autorem.
1 sierpnia Pieńsk Warszawie
W 68 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wraz z Stowarzyszeniem Promocji Kultury Ziemi Pieńskiej zorganizowaliśmy inscenizację historyczną nawiązującą do bohaterskiego zrywu mieszkańców stolicy w pamiętnym sierpniu 1944 roku. W ten sposób uczciliśmy pamięć poległych powstańców oraz ludności cywilnej skrwawionej Warszawy. Przygotowania do inscenizacji trwały kilka dni, wzięli w niej udział instruktorzy EuRegioKom Pieńsk, członkowie SPKZP z Panem Pawłem Czaplińskim na czele, zespół "Lasowianie" oraz wolontariusze w najróżniejszym wieku. Motocykl, którego użyczył Pan Antoni Grygielewicz ze Zgorzelca, to "weteran" stylizowany na niemiecki pojazd z okresu II w.św. Wielu mieszkańców Pieńska, którzy obejrzeli inscenizację, nie kryło wzruszenia. Tak niewielki Pieńsk złożył hołd stolicy.

Galeria zdjęć
21 lipca – 12 sierpnia wystawa "Świat Kresów. Z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego"

Sobotnie popołudnie 21 lipca było niezwykle słoneczne, co mogło skłonić mieszkańców do wypoczynku, bądź prac domowych. Ciekawą alternatywą spędzenia wolnego czasu było spotkanie z przybyłym z Warszawy Tomaszem Kubą Kozłowskim – niezwykłym historykiem i kolekcjonerem pamiątek związanych z dawnymi polskimi Kresami Wschodnimi. Z jego inicjatywy powstała wspaniała wystawa "Świat Kresów", którą można było zwiedzić w Pieńsku w okresie 21 lipca – 12 sierpnia.
W dniu otwarcia, w sali widowiskowej odbyła się prezentacja multimedialna pt: "Kresowy tygiel narodów, religii i kultur... czyli Unia tu już była!". Kolejnego dnia wizyty nasz Gość zapoznał przybyłych z najuboższym regionem II Rzeczypospolitej. Prezentacja : "Polesia czar i gorycz. Włóczęga po ostępach Słowiańszczyzny" była nostalgiczną wędrówką po ziemi poleskiej, bagnistej, biednej ale jakże pięknej.
Wystawa zainstalowana została w trzech miejscach: przy Kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu ( "Dawne miasta Kresowe"), w sali widowiskowej EuRegioKom Pieńsk ("Dwory, pałace, zamki" oraz "Miasteczka na Kresach") a także na jego dziedzińcu ("Wsie", "Uzdrowiska i kurorty").
18 lipca Spotkanie autorskie z dr Łukaszem Tekielą


Prezentacja książki: "Wojna trzydziestoletnia na Górnych Łużycach. Aspekty militarne" to tylko pretekst do głębszej analizy militarnego znaczenia Górnych Łużyc na przestrzeni wieków w dziejach nowożytnych i historii najnowszej. Dr Tekiela w bardzo przystępny sposób objaśnił rolę naszego regionu, skupiając się przede wszystkim na wojnie widzianej oczami zwykłych ludzi, mieszkańców miast, miasteczek i wsi górnołużyckich. Sam autor jest pasjonatem archeologii doświadczalnej – połączonej z rekonstrukcją historyczną, można więc zaryzykować stwierdzenie, iż dzieje wojny trzydziestoletniej zgłębił "namacalnie".
14 lipca Wycieczka rowerowa na Skałki
Chmurny poranek nie zachęcał do rowerowych wypraw jednak perspektywa rozpalenia ogniska na Skałkach była tak zachęcająca, że uzbrojona w kurtki przeciwdeszczowe ekipa z entuzjazmem ruszyła w trasę. Choć cel wycieczki figuruje w każdym przewodniku turystycznym jednak większość uczestników rajdu odwiedziła Skałki po raz pierwszy. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała historii dawnego kamieniołomu piaskowca i obejrzała ślady bytowania bobra przy stawie "Krusza".
Wielokrotna wspinaczka po zboczach wąwozu w poszukiwaniu drzewa na rozpałkę nadwątliła nieco siły wycieczkowiczów, na szczęście kiełbaski upieczone na ognisku szybko uratowały sytuację i posileni "rajdowcy" mogli ruszyć w trasę powrotną do domu.
>
3-5 lipca warsztaty historyczne Koładka
Na zlecenie Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze w miejscowości Kołatka przeprowadzone zostały warsztaty historyczne na dla grupy dzieci z Polski i Niemiec.
2-19 lipca Wystawa "Przyroda Powiatu Zgorzeleckiego".Towarzystwo Ochrony Przyrody i Krajobrazu TOPiK w Zgorzelcu zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej prezentującej piękne zakątki przyrodnicze naszego powiatu.
"W każdej z gmin można znaleźć urocze dzikie miejsca, zapomniane parki podworskie, wiekowe drzewa, nietypowe siedliska. Warto też poznać ich mieszkańców – interesujące, rzadkie lub chronione rośliny i zwierzęta".
Projekt przygotowany i opracowany przez TOPiK w Zgorzelcu został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu.
Termin wystawy w EuRegioKom Pieńsk: 2-19 lipca 2012r.
Lipiec/sierpień Warsztaty stroju dawnego w ramach działań: "Pieńszczanie na Jarmarku Staromiejskim Jakuby w Zgorzelcu".
Pieńsk dla NiepodległejPieńsk dla Niepodległej 1918-2018
Piknik historycznyPiknik historyczny

Bitwa o Łużyce

galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Wystawy

Aktualne wystawy

Pieńsk i jego mieszkańcy na fotografiach z lat 1946-1989

WYSTAWA CZYNNA

PN-PT 8:00 - 18:00


-----------------------------------

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Seanse Filmowe

Dołącz do grupy na facebook'u

Najbliższy seans

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK