755,178 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Ferie zimowe '2019

PLAN FERII '2019

Kroniki Wsi Pieńsk

KRONIKI WSI PIEŃSKInformacje o subskrypcji

W naszej okolicy

WYDARZENIA W NASZEJ OKOLICY

SPŁYW PONTONOWY PIEŃSK - ROTHENBURG

Orszak Trzech Króli


ORSZAK 06.01.2019

strona www Orszaku

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć

Warsztaty plastyczne

Warsztaty teatralne

Warsztaty taneczne

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Partnerzy
Wspierają nasStrona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
25.10.2012r.otwarcie wystawy poświęconej historii Serbołużyczan pt.: " TROCHĘ SERBSKOŚCI JESZCZE TU JEST..."
Wystawa poświęcona historii Serbołużyczan- ich kolonizacji, ich zwyczajom , ich współczesności...na terenach Dolnośląskiego Okręgu Górnych Łużyc od miejscowości Schleife aż po Niesky i poza nimi.
Wystawę można zwiedzać w dniach 25.10.2012r.-9.11.2012r. w godz. 10.00-17.00
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
30 WRZEŚNIA 2012 R. SERBOŁUŻYCKI FESTYN WIEJSKI W ROHNE, Gm. SCHLEIFE
  30 WRZEŚNIA 2012 R.

SERBOŁUŻYCKI FESTYN WIEJSKI W ROHNE, Gm. SCHLEIFE

Jak co roku w ostatnią niedzielę września w naszej partnerskiej Gminie Schleife w zabudowaniach Stowarzyszenia Serbołużyczan „Njepila-Hof e.V. Rohne ” odbył się tradycyjny Festyn Serbów Łużyckich.

Gośćmi tego festynu była delegacja naszej gminy : Przewodnicząca oraz Radni Rady Miasta, przedstawiciele EuRegioKom Pieńsk oraz Zespół Ludowy „Lasowianie”, który zaproszony został przez organizatorów do prezentacji swojego repertuaru.

W siedzibie Serbołużyczan zorganizowano w tym dniu także targi produktów lokalnych, produktów ekologicznych, prezentacje rękodzieła artystycznego. Nad organizacją imprezy czuwały Kantorki – członkinie zespołu śpiewaczego, które prezentowały na tym festynie stare pieśni łużyckie.

Zabawa była przednia, z radością powrócimy tam w przyszłym roku.

"LASOWIANIE" w poerze
"Lasowianie" w operze
W ramach V Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska 22 września na scenie Opery Wrocławskiej zagościło 29 dolnośląskich ludowych zespołów taneczno-śpiewaczych. Gospodarzem imprezy był Włodzimierz Chlebosz, a festiwal poprowadziła Maja Majewska z Polskiego Radia Wrocław.
Repertuar Festiwalu stanowił przekrój ludowych tradycji muzycznych, przywiezionych na Dolny Śląsk z różnych regionów Polski.
Artyści, którzy wystąpili przed wrocławską publicznością, są żywymi nośnikami pamięci kulturowej naszych przodków. Naszą Gminę reprezentował Zespół "Lasowianie".
Występom zespołów ludowych towarzyszyła wystawa rękodzieła i produktów lokalnych.  Zaprezentowano m.in. przedmioty użytkowe i ozdobne z filcu, lniane tkaniny, koronki, ceramikę szamotową, ręcznie wykonaną biżuterię z miedzi, miody odmianowe.

Opracowano na podstawie: www.dolnyslask.pl
29.09.2012 I Dziecięcy bieg uliczny
I Dziecięcy Bieg Uliczny „ O Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pieńsk”
Bieg odbył się w sobotę 29.09.2012r. Wystartowaliśmy spod boiska „ Orlik” a ma mecie spotkaliśmy się obok Euregiokom ( Dom Kultury)
Zwycięzcą i zdobywcą Pucharu okazał się Karol Dygas. Miejsca na podium zajęli także: Patrycja Woźniak – miejsce drugie oraz Seweryn Ligęza – miejsce trzecie. Po biegu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Gratulujemy!!!
22.09.2012 Dzień Pieczonego Ziemniaka w Bielawie Dolnej
Sobota zapowiadała się pochmurna ale nie zniechęciło to nas do popołudniowych zabaw na pięknie przystrzyżonym boisku w Bielawie Dolnej.
Dzień Pieczonego Ziemniaka rozpoczął się o godzinie 15.00. Na miejscu przywitała nas pani sołtys Halina Wesołowska wraz z Radą Sołecką, która życzyła nam udanej i miłej zabawy.
Podczas „ziemniaczanych” konkursów dla dzieci, ale i nie tylko, które przeprowadzili instruktorzy z EuRegioKom w Pieńsku ,po okolicznych drogach i bezdrożach kursowała regularnie ciuchcia wożąca uczestników zabaw- kierowana przez zawsze uśmiechniętego maszynistę pana Tadeusza Zinka a nieopodal namiotu z pysznym ciastem i napojami najmniejsze dzieci mogły poskakać i poślizgać się na ”dmuchańcach” udostępnionych przez Stowarzyszenie Promocji Kultury Ziemi Pieńskiej. Harce i swawole zakończyły się późnym wieczorem przy wspólnym ognisku oraz smacznym poczęstunku. Serdecznie dziękujemy także pani Andżelice Gniadzik za pomoc oraz organizację tej wspaniałej imprezy.

21 września – III Ogólnopolski Spływ Kajakowy "Nysa Łużycka 2012"
>W godzinach przedpołudniowych nad brzeg Nysy tuż obok kładki rowerowo-pieszej przybyła liczna grupa rządnych wrażeń miłośników spływów kajakowych. Na pieńskiej ziemi przywitał ich Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jerzy Strojny wraz z Zastępcą Panią Małgorzatą Sokołowską, otwierając tym samym I etap spływu organizowanego w ramach projektu zagospodarowania szlaku turystycznego Nysy Łużyckiej „ Przygoda z Nysą”. I etap spływu wiódł do Sobolic i wynosił 24 km. W czasie przerwy w trasie kajakarze posilili się i zregenerowali siły przy kładce w Bielawie Dolnej. Zachwyceni urokiem Nysy Łużyckiej obiecali powrócić tutaj przy okazji kolejnej edycji spływu.

ORGANIZATORZY:
Stowarzyszenie Turystyki Wodnej
„ SZRON –CZERNA”
Klub Wodny PTTK „ SZRON”
Oddział PTTK powiatu żarskiego

WSPÓŁORGANIZATORZY:
1. Starostwo Powiatu Żarskiego
2. Urząd Gminy Przewóz
3. Urząd Gminy Trzebiel
4. Urząd Miasta Łęknica
Komandor spływu
Aleksander Czerwonajcio
21 września Dzień Patrona Szkoły w SP nr 1 w Pieńsku
W Szkole Podstawowej nr 1 im. Polskich Żołnierzy Września 1939 r. w Pieńsku odbyła się uroczystość upamiętniająca żołnierzy polskich walczących w kampanii wrześniowej 1939 r i na wszystkich frontach II wojny światowej. EuRegioKom Pieńsk przygotowało scenografię w postaci tablicy i trzech sylwetek żołnierskich. Po uroczystości miniwystawa została przeniesiona do szkolnego korytarza, gdzie będzie można ją obejrzeć przez najbliższe tygodnie.

Więcej o uroczystości pod adresem:

http://sp1piensk.edu.pl/phpf/news.php

I Dziecięcy Bieg Uliczny
Dzień Pieczonego Ziemniaka w Bielawie Dolnej
31 sierpnia Pożegnanie lata - popołudnie gier i zabaw na sali widowiskowej EuRegioKom
Znów pogoda spłatała nam figla i festyn "Pożegnanie Lata" zamiast na stadionie odbył się w sali widowiskowej EuRegioKom. Ulewny deszcz nie pozwolił na przeprowadzenie "Dziecięcego biegu ulicznego", który został przesunięty na późniejszy termin. Determinacja organizatorów była jednak tak duża, że do sali widowiskowej przeniesiono prezentację motocyklową (razem z motocyklem) i pokaz strażacki (niestety wóz strażacki musiał pozostać na zewnątrz).
Na dzieci czekały liczne zabawy i konkursy. Gra w megawarcaby, bieg z przeszkodami, jedzenie dżemu na czas – to tylko niektóre punkty programu. Dla wszystkich uczestników festynu znalazły się słodkie nagrody ufundowane przez sponsora wydarzenia – firmę Fiamp.
25 sierpnia VI Międzygminne Międzynarodowe Zawody Sportowo – Pożarnicze
Pieńsk dla NiepodległejPieńsk dla Niepodległej 1918-2018
Piknik historycznyPiknik historyczny

Bitwa o Łużyce

galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Seanse Filmowe

Dołącz do grupy na facebook'u

Najbliższy seans
15.02.2019

Wystawy

Aktualne wystawy

Pieńsk i jego mieszkańcy na fotografiach z lat 1946-1989

WYSTAWA CZYNNA

PN-PT 8:00 - 18:00


-----------------------------------

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK