709,986 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Kroniki Wsi Pieńsk

KRONIKI WSI PIEŃSKInformacje o subskrypcji

W naszej okolicy

WYDARZENIA W NASZEJ OKOLICY

SPŁYW PONTONOWY PIEŃSK - ROTHENBURG

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć

Warsztaty plastyczne

Warsztaty teatralne

Warsztaty taneczne

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Partnerzy
Wspierają nasStrona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
21 września – III Ogólnopolski Spływ Kajakowy "Nysa Łużycka 2012"
>W godzinach przedpołudniowych nad brzeg Nysy tuż obok kładki rowerowo-pieszej przybyła liczna grupa rządnych wrażeń miłośników spływów kajakowych. Na pieńskiej ziemi przywitał ich Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jerzy Strojny wraz z Zastępcą Panią Małgorzatą Sokołowską, otwierając tym samym I etap spływu organizowanego w ramach projektu zagospodarowania szlaku turystycznego Nysy Łużyckiej „ Przygoda z Nysą”. I etap spływu wiódł do Sobolic i wynosił 24 km. W czasie przerwy w trasie kajakarze posilili się i zregenerowali siły przy kładce w Bielawie Dolnej. Zachwyceni urokiem Nysy Łużyckiej obiecali powrócić tutaj przy okazji kolejnej edycji spływu.

ORGANIZATORZY:
Stowarzyszenie Turystyki Wodnej
„ SZRON –CZERNA”
Klub Wodny PTTK „ SZRON”
Oddział PTTK powiatu żarskiego

WSPÓŁORGANIZATORZY:
1. Starostwo Powiatu Żarskiego
2. Urząd Gminy Przewóz
3. Urząd Gminy Trzebiel
4. Urząd Miasta Łęknica
Komandor spływu
Aleksander Czerwonajcio
21 września Dzień Patrona Szkoły w SP nr 1 w Pieńsku
W Szkole Podstawowej nr 1 im. Polskich Żołnierzy Września 1939 r. w Pieńsku odbyła się uroczystość upamiętniająca żołnierzy polskich walczących w kampanii wrześniowej 1939 r i na wszystkich frontach II wojny światowej. EuRegioKom Pieńsk przygotowało scenografię w postaci tablicy i trzech sylwetek żołnierskich. Po uroczystości miniwystawa została przeniesiona do szkolnego korytarza, gdzie będzie można ją obejrzeć przez najbliższe tygodnie.

Więcej o uroczystości pod adresem:

http://sp1piensk.edu.pl/phpf/news.php

I Dziecięcy Bieg Uliczny
Dzień Pieczonego Ziemniaka w Bielawie Dolnej
31 sierpnia Pożegnanie lata - popołudnie gier i zabaw na sali widowiskowej EuRegioKom
Znów pogoda spłatała nam figla i festyn "Pożegnanie Lata" zamiast na stadionie odbył się w sali widowiskowej EuRegioKom. Ulewny deszcz nie pozwolił na przeprowadzenie "Dziecięcego biegu ulicznego", który został przesunięty na późniejszy termin. Determinacja organizatorów była jednak tak duża, że do sali widowiskowej przeniesiono prezentację motocyklową (razem z motocyklem) i pokaz strażacki (niestety wóz strażacki musiał pozostać na zewnątrz).
Na dzieci czekały liczne zabawy i konkursy. Gra w megawarcaby, bieg z przeszkodami, jedzenie dżemu na czas – to tylko niektóre punkty programu. Dla wszystkich uczestników festynu znalazły się słodkie nagrody ufundowane przez sponsora wydarzenia – firmę Fiamp.
25 sierpnia VI Międzygminne Międzynarodowe Zawody Sportowo – Pożarnicze
25 sierpnia Wybory "Małej Miss Lata"
Po rocznej przerwie powróciliśmy do cieszącej się dużym zainteresowaniem imprezy pod nazwą "Wybory Małej Miss Wakacji". Scenariusz konkursu opracowała Katarzyna Ryś, wychowanka Domu Kultury, która nie tylko wsparła organizacyjnie, ale również poprowadziła całe wydarzenie.
W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 11 kandydatek w wieku 5-9 lat. Dziewczynki zaprezentowały się w strojach: sportowym, wieczorowym i bajkowym.
Ocenie podlegała nie tylko uroda kandydatek, ale również umiejętność zaprezentowania na scenie swoich zainteresowań i talentów. Dziewczynki przedstawiły układy taneczne, piosenki i wiersze. By zmiany strojów oraz prezentacja przebiegały sprawnie i bezbłędnie uczestniczkom konkursu dopomogły starsze koleżanki: Natalia Trólka, Julia Wicha, Wiktoria Sylwestrzak i Nina Gniadzik.
Jury w składzie: pani Bożena Bigos, pani Anna Słotwińska oraz przewodnicząca pani Sara Chrulenko jednogłośnie za najpiękniejszą uznało pięcioletnią Dżesikę Poleszak z Pieńska. Tytuł Vice Miss przypadł Ninie Rzeźniczak (9 lat), natomiast Miss Foto wybrana została Maja Zwierzyńska (6 lat). Każda z uczestniczek otrzymała upominek i pamiątkowy dyplom. Serdecznie dziękujemy sponsorom za wsparcie imprezy.
25-26 sierpnia "Pieńszczanie na Jarmarku Staromiejskim Jakuby"
W jarmarku wzięła udział grupa dzieci, młodzieży i dorosłych z Pieńska i Gminy Pieńsk. Zabawa była przednia, bowiem wcielaliśmy się w średniowiecznych mieszczan, niewiasty, mnichów, biczowników a nawet trędowatych. Z pewnością tę przygodę powtórzymy za rok!
24 sierpnia Otwarcie Jarmarku Staromiejskiego "Jakuby" w Zgorzelcu
Otwarcie Jarmarku Staromiejskiego "Jakuby" w Zgorzelcu –
W otwarciu wzięła udział m.in. grupa dzieci, młodzieży i dorosłych z Pieńska i Gminy Pieńsk, część strojów historycznych została wykonana w trakcie warsztatów historycznych w ramach działań: "Pieńszczanie na Jarmarku Staromiejskim Jakuby".
22 sierpnia II Wakacyjny Dziecięcy Turniej Piłki Nożnej drużyn 4+1
O mały włos, a planowany na 22 sierpnia turniej piłkarski zamieniłby się w zawody pływackie. Po siarczystej ulewie "Orlik" przypominał bowiem bardziej basen niż boisko piłkarskie. Na szczęście nawierzchnia na boisku przy Gimnazjum okazała się bardziej odporna na deszcze i po krótkiej reorganizacji można było rozpocząć mecze.
W turnieju udział wzięło 5 drużyn z Pieńska ( "Nie wiem", "Światowa Piątka", "FC Koxy", "Światowa szóstka" , "Animowani") oraz dwie przyjezdne z Żarskiej Wsi oraz Dłużyny Dolnej. Mecze odbywały się w systemie grupowym zaproponowanym przez sędziego turnieju Pana Dariusza Smolenia.
W przerwach uczestnicy turnieju mogli posilić się napojami oraz kiełbaskami serwowanymi prosto z grilla rozpalonego tuż za ogrodzeniem boiska.
Puchar za pierwsze miejsce zdobyli chłopcy z Pieńska z zespołu o ekscentrycznej nazwie "Nie wiem".
Wysoka frekwencja, entuzjazm zawodników oraz poziom sportowy turnieju nastrajają pozytywnie do myślenia o przyszłych występach reprezentacji naszego kraju na mistrzostwach Europy, a kto wiem może i Świata.
20 sierpnia Wycieczka rowerowa szlakiem miejsc pamięci.
Postanowiliśmy nieco naruszyć zasadę, mówiącą, że wakacje to czas wolny od nauki i w sposób "przyjazny" zapoznać uczestników rajdu z historią naszego regionu. Trasę wyprawy opracował zaprzyjaźniony z EuRegioKom, Pan Radny Władysław Brodziak, który poprowadził grupę rowerzystów szlakiem następujących miejsc pamięci:
- pomniki w Stojanowie i Stojanówku poświęcone pamięci żołnierzy niemieckich, mieszkańców tych miejscowości, którzy zginęli w czasie I wojny światowej,
- grób żołnierza II Armii Wojska Polskiego poległego w akcji forsowania Nysy Łużyckiej w kwietniu 1945r.
- pomnik w Toporowie poświęcony pamięci żołnierzy II Armii Wojska Polskiego poległych w walkach w 1945r.,
- dawny protestancki cmentarz wiejski pozostały po miejscowości niemieckiej Tormersdorf zburzonej w trakcie działań wojennych w 1945r.
- miejsce pochówku żołnierzy poległych pod Prędocicami w maju 1813r w czasie starcia pomiędzy nacierającymi z zachodu wojskami francuskimi marszałka Victora z ariergardą kozacką w sile 500 koni.
- pomnik poświęcony pamięci artylerzystów z 6 batalionu 6 pułku 98PAP panc., którzy zginęli na umiejscowionym tam stanowisku bojowym 16 kwietnia 1945.
Miejsca nie zaznaczone w przewodnikach, ukryte w lesie opowiedziały historię dawnych wydarzeń.

Pieńsk dla NiepodległejPieńsk dla Niepodległej 1918-2018
Piknik historycznyPiknik historyczny

Bitwa o Łużyce

galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Wystawy

Aktualne wystawy

PENZIG/PIEŃSK - miasto na przedwojennej pocztówce

WYSTAWA CZYNNA

PN-PT 8:00 - 18:00


-----------------------------------

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Seanse Filmowe

Dołącz do grupy na facebook'u

Najbliższy seans

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK