694,631 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Kroniki Wsi Pieńsk

KRONIKI WSI PIEŃSKInformacje o subskrypcji

W naszej okolicy

WYDARZENIA W NASZEJ OKOLICY

SPŁYW PONTONOWY PIEŃSK - ROTHENBURG

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć

Warsztaty plastyczne

Warsztaty teatralne

Warsztaty taneczne

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Partnerzy
Wspierają nasStrona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
SZCZODRY WIECZÓR W EUROREGIOKOM 2013


Dnia 12.01.2013 r. o godz.15.00 w Euroregionalnym Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku odbyła się impreza transgraniczna pn.: „Szczodry wieczór” - tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe. Jak co roku spotkaliśmy się z gośćmi z Czech i Niemiec, aby wspólnie odkrywać magię świąt Bożego Narodzenia. W wydarzeniu tym uczestniczyli:Burmistrz Gminy Hermanice -Vladimir Stribrny z zespołem „Hermanek”, Burmistrz Gminy Neisseaue – Ewald Ernst, Zastępca Burmistrza dr Herman Walter, Grupa Kobiet Deschka-Zentendorf z Przewodniczącą koła Ritą Dittert, Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jerzy Strojny, Zastępca Burmistrza Małgorzata Sokołowska, Przewodnicząca Rady Miejskiej Grażyna Łagowska, Skarbnik Miasta i Gminy Dorota Kozłowska, Ojciec Leonard oraz Brat Jakub -przedstawiciele zakonu Franciszkanów z Parafii p. w. św. Franciszka z Asyżu, radni, sołtysi,dyrektorzy jednostek i zakładów budżetowych, zespoły ludowe „Lasowianie” oraz „Żarki”, a także mieszkańcy Miasta i Gminy Pieńsk Po powitaniu gości i błogosławieństwie udzielonym przez Ojca Leonarda przenieśliśmy się do Betlejem, za sprawą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieńsku,pod kierownictwem pani Moniki Góreckiej i pani Danuty Bukowieckiej oraz grupy wokalnej pod batutą Brata Jakuba. Następnie dokonano prezentacji potraw bożonarodzeniowych przygotowanych przez zespoły ludowe z naszej gminy oraz gmin partnerskich. Tradycyjnie obdzielono tymi smakołykami wszystkich uczestników wieczoru. Grupa Kobiet Deschka-Zentendorf przygotowała słodki stół. Tym razem łakocie otrzymały dzieci biorące udział w jasełkach. Obrazu wieczoru dopełniły występy muzyczne zespołów ludowych: „Lasowianie”, „Żarki”, „Hermanek” oraz gości z Niemiec.

MIKOŁAJK 2012
MIKOŁAJKI 2012r.

W tym roku, jak zresztą już od wielu lat Mikołaj bardzo zaprzyjaźniony z Euroregionalnym Centrum Kultury i Komunikacji Pieńsk wyruszył w swoją podróż już 6 grudnia by w całej gminie, z uśmiechem na swej brodatej twarzy obdarować milusińskich, ale i nie tylko, wspaniałymi prezentami.
Tutaj widzimy Go jak rozdaje słodkie przysmaki mieszkańcom Pieńska.
.Następnie zaś odwiedził klasę I a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieńsku oraz mieszkańców Stojanowa

..by nazajutrz w sobie tylko znany sposób znaleźć się w Bielawie Dolnej

A w sobotę był gościem EuRegioKom w Pieńsku gdzie podczas zabawy mikołajkowej rozdał prezenty najmłodszym podopiecznym MGOPS w Pieńsku.


Dziękujemy Święty Mikołaju!!!!!!!!!
WYBIERZMY SOŁTYSA ROKU!!!!!!!!!!
Wybierzmy Sołtysa Roku!
Trwa drugi etap konkursu o tytuł „SOŁTYSA ROKU”organizowanego przez tygodnik "Nowiny Jeleniogórskie". W finałowym gronie znaleźli się gospodarze 11 dolnośląskich sołectw. Naszą gminę i powiat reprezentuje Sołtys Sołectwa Żarki Średnie Pan Edward Zając. Głosować można do 18 grudnia br. Aby oddać swój głos na naszego kandydata należy wypełnić kupon zamieszczony w tygodniku albo zagłosować za pomocą sms-a.
Sms-y wysyłamy na numer 7155 z oznaczeniem: SOŁTYS11.

Koszt 1 sms-a = 1,23 zł brutto. Sms-y piszemy dużą literą i bez spacji.
 
Uroczyste zakończenie konkursu nastąpi 21 grudnia 2012 roku. Relacja 24 grudnia 2012 roku w świątecznym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich”.

Oto lista finalistów (sporządzona w kolejności przyjętych zgłoszeń) z liczbą aktualnych głosów (19.XI.br.):
1. Kazimierz Ogorzałek z Krzeszowa, SOŁTYS2 - 21 głosów
2. Elżbieta Rumińska z Pilchowic, SOŁTYS3 - 104 głosów
3. Józef Potyszka z Czernej, SOŁTYS4 - 308 głosów
4. Stanisław Kowalczyk z Dąbrowicy, SOŁTYS5 - 22 głosów
5. Wanda Orzechowska z Ławszowej, SOŁTYS7 - 160 głosów
6. Marzena Herdzik z Ubocza, SOŁTYS8 - 91 głosów
7. Piotr Cybulski z Rębiszowa, SOŁTYS9 - 70 głosów
8.Małgorzata Borysiewicz ze Złotnik Lubańskich, SOŁTYS10 - 97 głosów
9. Edward Zając z Żarek Średnich, SOŁTYS11 – 162 głosów
10. Kornelia Pilarz z Przesieki, SOŁTYS12 – 5 głosów
11. Beata Dymek z Miłkowa, SOŁTYS13 – 6 głosów

Wybierz naszego sołtysa – zagłosuj na Pana EDWARDA ZAJĄCA!!!!!!
Koncert Dolnośląskiej Orkiestry Kameralnej Görlitz e.V.
Koncert Dolnośląskiej Orkiestry Kameralnej Görlitz e.V.
W niedzielne popołudnie mieszkańcy Pieńska, licznie przybyli do EuRegioKom Pieńsk, mieli możliwość wysłuchania koncertu Dolnośląskiej Orkiestry Kameralnej Görlitz e.V. w której skład wchodzą pasjonaci muzyki poważnej, przedstawiciele różnych profesji, w tym elit miasta Görlitz. Na kilkadziesiąt minut, wspaniałych minut sala widowiskowa zamieniła się w filharmonię. Orkiestra pod batutą Thomasa Seyda wykonała utwory Josefa Suka (Serenada Op.6), Jana Sebastiana Bacha (Kantata nr 170), Alfreda Alessandrescu (Amurg de Toamna) oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta (Symfonie Salzburskie). Urodą i głosem oczarowała wszystkich solistka Maria Stosiek. Zgromadzona publiczność nagrodziła muzyków owacją na stojąco. Koncert odbył się w ramach polsko-niemieckiej współpracy partnerskiej.
Z jesienną wizytą w Toporowie
Z jesienną wizytą w Toporowie
W miniony piątek wybraliśmy się z wizytą do Toporowa, aby uczestniczyć w pobraniu ziemi z miejsca walk II AWP i oddaniu hołdu poległym pod pomnikiem upamiętniającym Forsowanie Nysy Łużyckiej przez polskich żołnierzy w kwietniu 1945 r. Inicjatorem akcji był Pan Janusz Klembalski przedstawiciel Komitetu Budowy Pomnika II AWP w Poznaniu. Ziemia pobrana w tymże miejscu pamięci została umieszczona w urnie, która zostanie wmurowana w fundament poznańskiego pomnika. Wśród osób biorących udział w tym wydarzeniu byli m.in.: Pan Janusz Klembalski, Pan Janusz Kobielski Nadleśniczy Nadleśnictwa Ruszów oraz Pan Władysław Brodziak Radny Rady Miasta Pieńsk. EuRegioKom Pieńsk oraz SPKZP wystawiło przy pomniku wartę w mundurach historycznych. Autentyczność ziemi została potwierdzona protokołem sporządzonym na tę okoliczność, podpisanym przez świadków wydarzenia. Pomnik II AWP ma stanąć na poznańskiej cytadeli.
11 LISTOPADA " DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI"
Obchody Święta Niepodległości 11 Listopada 1918 r.

Dnia 9 listopada 2012r. o godz, 10.50 w EuRegioKom Pieńsk odbyła się inauguracja obchodów 94 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Na uroczystość przybyły władze miasta, zaproszeni goście,młodzież szkolna i przedszkolna z miasta i gminy Pieńsk. Swoje poczty sztandarowe wystawili:
Szkoła Podstawowa nr 1 w Pieńsku
Gimnazjum w Pieńsku
Urząd Miasta i Gminy w Pieńsku
Związek Kombatantów RP i BWP w Pieńsku
Szkoła Podstawowa nr 1 w Pieńsku
Gimnazjum w Pieńsku
Szkoła Podstawowa w Dłużynie Dolnej
Gminna Spółdzielnia „ Samopomoc Chłopska” w Pieńsku
Część artystyczną przygotowali uczniowie z pieńskiego Gimnazjum. Po patriotycznej uroczystości wszyscy jej uczestnicy przeszli ulicami miasta pod Obelisk na Placu Wolności gdzie złożono okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów. O godzinie 12.00 w Kościele Parafialnym p.w. św. Franciszka z Asyżu odbyła się Msza Za Ojczyznę.


W tymże dniu EuRegioKom Pieńsk oddelegowało samego Naczelnika Piłsudskiego na uroczystości patriotyczne w Gminie Sulików. Tam w asyście legionistów oraz Ignacego Padarewskiego Naczelnik przybył na sulikowski rynek by powitać zebranych. Happening odbył się w ramach współpracy EuRegioKom Pieńsk z GOK Sulików.

Fotogaleria autorstwa pana Tomasza Chrzanowskiego:

https://plus.google.com/photos/111293382091599946010/albums/5809895049834902129?authkey=CPDD-JTmp8WCew94 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
BURMISTRZ MIASTA I GMINY PIEŃSK
ORAZ RADA MIEJSKA W PIEŃSKU
ZAPRASZAJĄ
DO WZIĘCIA UDZIAŁU W OBCHODACH
94 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
DNIA 9 LISTOPADA 2012 GODZ.10.50

W PROGRAMIE:
10.50-program artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum-EuRegioKom( sala wystawowa)
11.40-złożenie kwiatów pod Obeliskiem-Plac Wolności
12.00-Msza Św. w intencji Ojczyzny-kościół p.w. św.Franciszka z Asyżu
25.10.2012r.otwarcie wystawy poświęconej historii Serbołużyczan pt.: " TROCHĘ SERBSKOŚCI JESZCZE TU JEST..."
Wystawa poświęcona historii Serbołużyczan- ich kolonizacji, ich zwyczajom , ich współczesności...na terenach Dolnośląskiego Okręgu Górnych Łużyc od miejscowości Schleife aż po Niesky i poza nimi.
Wystawę można zwiedzać w dniach 25.10.2012r.-9.11.2012r. w godz. 10.00-17.00
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
30 WRZEŚNIA 2012 R. SERBOŁUŻYCKI FESTYN WIEJSKI W ROHNE, Gm. SCHLEIFE
  30 WRZEŚNIA 2012 R.

SERBOŁUŻYCKI FESTYN WIEJSKI W ROHNE, Gm. SCHLEIFE

Jak co roku w ostatnią niedzielę września w naszej partnerskiej Gminie Schleife w zabudowaniach Stowarzyszenia Serbołużyczan „Njepila-Hof e.V. Rohne ” odbył się tradycyjny Festyn Serbów Łużyckich.

Gośćmi tego festynu była delegacja naszej gminy : Przewodnicząca oraz Radni Rady Miasta, przedstawiciele EuRegioKom Pieńsk oraz Zespół Ludowy „Lasowianie”, który zaproszony został przez organizatorów do prezentacji swojego repertuaru.

W siedzibie Serbołużyczan zorganizowano w tym dniu także targi produktów lokalnych, produktów ekologicznych, prezentacje rękodzieła artystycznego. Nad organizacją imprezy czuwały Kantorki – członkinie zespołu śpiewaczego, które prezentowały na tym festynie stare pieśni łużyckie.

Zabawa była przednia, z radością powrócimy tam w przyszłym roku.

"LASOWIANIE" w poerze
"Lasowianie" w operze
W ramach V Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska 22 września na scenie Opery Wrocławskiej zagościło 29 dolnośląskich ludowych zespołów taneczno-śpiewaczych. Gospodarzem imprezy był Włodzimierz Chlebosz, a festiwal poprowadziła Maja Majewska z Polskiego Radia Wrocław.
Repertuar Festiwalu stanowił przekrój ludowych tradycji muzycznych, przywiezionych na Dolny Śląsk z różnych regionów Polski.
Artyści, którzy wystąpili przed wrocławską publicznością, są żywymi nośnikami pamięci kulturowej naszych przodków. Naszą Gminę reprezentował Zespół "Lasowianie".
Występom zespołów ludowych towarzyszyła wystawa rękodzieła i produktów lokalnych.  Zaprezentowano m.in. przedmioty użytkowe i ozdobne z filcu, lniane tkaniny, koronki, ceramikę szamotową, ręcznie wykonaną biżuterię z miedzi, miody odmianowe.

Opracowano na podstawie: www.dolnyslask.pl
29.09.2012 I Dziecięcy bieg uliczny
I Dziecięcy Bieg Uliczny „ O Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pieńsk”
Bieg odbył się w sobotę 29.09.2012r. Wystartowaliśmy spod boiska „ Orlik” a ma mecie spotkaliśmy się obok Euregiokom ( Dom Kultury)
Zwycięzcą i zdobywcą Pucharu okazał się Karol Dygas. Miejsca na podium zajęli także: Patrycja Woźniak – miejsce drugie oraz Seweryn Ligęza – miejsce trzecie. Po biegu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Gratulujemy!!!
Pieńsk dla NiepodległejPieńsk dla Niepodległej 1918-2018
galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Wystawy

Aktualne wystawy

PENZIG/PIEŃSK - miasto na przedwojennej pocztówce

WYSTAWA CZYNNA

PN-PT 8:00 - 18:00


-----------------------------------

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Seanse Filmowe

Dołącz do grupy na facebook'u

Najbliższy seans

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK