679,312 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Dni Pieńska '2018


DNI PIEŃSKA 2018
W naszej okolicy

WYDARZENIA W NASZEJ OKOLICY

SPŁYW PONTONOWY PIEŃSK - ROTHENBURG

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć

Warsztaty plastyczne

Warsztaty teatralne

Warsztaty taneczne

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Partnerzy
Wspierają nasStrona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
WYBIERZMY SOŁTYSA ROKU!!!!!!!!!!
Wybierzmy Sołtysa Roku!
Trwa drugi etap konkursu o tytuł „SOŁTYSA ROKU”organizowanego przez tygodnik "Nowiny Jeleniogórskie". W finałowym gronie znaleźli się gospodarze 11 dolnośląskich sołectw. Naszą gminę i powiat reprezentuje Sołtys Sołectwa Żarki Średnie Pan Edward Zając. Głosować można do 18 grudnia br. Aby oddać swój głos na naszego kandydata należy wypełnić kupon zamieszczony w tygodniku albo zagłosować za pomocą sms-a.
Sms-y wysyłamy na numer 7155 z oznaczeniem: SOŁTYS11.

Koszt 1 sms-a = 1,23 zł brutto. Sms-y piszemy dużą literą i bez spacji.
 
Uroczyste zakończenie konkursu nastąpi 21 grudnia 2012 roku. Relacja 24 grudnia 2012 roku w świątecznym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich”.

Oto lista finalistów (sporządzona w kolejności przyjętych zgłoszeń) z liczbą aktualnych głosów (19.XI.br.):
1. Kazimierz Ogorzałek z Krzeszowa, SOŁTYS2 - 21 głosów
2. Elżbieta Rumińska z Pilchowic, SOŁTYS3 - 104 głosów
3. Józef Potyszka z Czernej, SOŁTYS4 - 308 głosów
4. Stanisław Kowalczyk z Dąbrowicy, SOŁTYS5 - 22 głosów
5. Wanda Orzechowska z Ławszowej, SOŁTYS7 - 160 głosów
6. Marzena Herdzik z Ubocza, SOŁTYS8 - 91 głosów
7. Piotr Cybulski z Rębiszowa, SOŁTYS9 - 70 głosów
8.Małgorzata Borysiewicz ze Złotnik Lubańskich, SOŁTYS10 - 97 głosów
9. Edward Zając z Żarek Średnich, SOŁTYS11 – 162 głosów
10. Kornelia Pilarz z Przesieki, SOŁTYS12 – 5 głosów
11. Beata Dymek z Miłkowa, SOŁTYS13 – 6 głosów

Wybierz naszego sołtysa – zagłosuj na Pana EDWARDA ZAJĄCA!!!!!!
Koncert Dolnośląskiej Orkiestry Kameralnej Görlitz e.V.
Koncert Dolnośląskiej Orkiestry Kameralnej Görlitz e.V.
W niedzielne popołudnie mieszkańcy Pieńska, licznie przybyli do EuRegioKom Pieńsk, mieli możliwość wysłuchania koncertu Dolnośląskiej Orkiestry Kameralnej Görlitz e.V. w której skład wchodzą pasjonaci muzyki poważnej, przedstawiciele różnych profesji, w tym elit miasta Görlitz. Na kilkadziesiąt minut, wspaniałych minut sala widowiskowa zamieniła się w filharmonię. Orkiestra pod batutą Thomasa Seyda wykonała utwory Josefa Suka (Serenada Op.6), Jana Sebastiana Bacha (Kantata nr 170), Alfreda Alessandrescu (Amurg de Toamna) oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta (Symfonie Salzburskie). Urodą i głosem oczarowała wszystkich solistka Maria Stosiek. Zgromadzona publiczność nagrodziła muzyków owacją na stojąco. Koncert odbył się w ramach polsko-niemieckiej współpracy partnerskiej.
Z jesienną wizytą w Toporowie
Z jesienną wizytą w Toporowie
W miniony piątek wybraliśmy się z wizytą do Toporowa, aby uczestniczyć w pobraniu ziemi z miejsca walk II AWP i oddaniu hołdu poległym pod pomnikiem upamiętniającym Forsowanie Nysy Łużyckiej przez polskich żołnierzy w kwietniu 1945 r. Inicjatorem akcji był Pan Janusz Klembalski przedstawiciel Komitetu Budowy Pomnika II AWP w Poznaniu. Ziemia pobrana w tymże miejscu pamięci została umieszczona w urnie, która zostanie wmurowana w fundament poznańskiego pomnika. Wśród osób biorących udział w tym wydarzeniu byli m.in.: Pan Janusz Klembalski, Pan Janusz Kobielski Nadleśniczy Nadleśnictwa Ruszów oraz Pan Władysław Brodziak Radny Rady Miasta Pieńsk. EuRegioKom Pieńsk oraz SPKZP wystawiło przy pomniku wartę w mundurach historycznych. Autentyczność ziemi została potwierdzona protokołem sporządzonym na tę okoliczność, podpisanym przez świadków wydarzenia. Pomnik II AWP ma stanąć na poznańskiej cytadeli.
11 LISTOPADA " DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI"
Obchody Święta Niepodległości 11 Listopada 1918 r.

Dnia 9 listopada 2012r. o godz, 10.50 w EuRegioKom Pieńsk odbyła się inauguracja obchodów 94 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Na uroczystość przybyły władze miasta, zaproszeni goście,młodzież szkolna i przedszkolna z miasta i gminy Pieńsk. Swoje poczty sztandarowe wystawili:
Szkoła Podstawowa nr 1 w Pieńsku
Gimnazjum w Pieńsku
Urząd Miasta i Gminy w Pieńsku
Związek Kombatantów RP i BWP w Pieńsku
Szkoła Podstawowa nr 1 w Pieńsku
Gimnazjum w Pieńsku
Szkoła Podstawowa w Dłużynie Dolnej
Gminna Spółdzielnia „ Samopomoc Chłopska” w Pieńsku
Część artystyczną przygotowali uczniowie z pieńskiego Gimnazjum. Po patriotycznej uroczystości wszyscy jej uczestnicy przeszli ulicami miasta pod Obelisk na Placu Wolności gdzie złożono okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów. O godzinie 12.00 w Kościele Parafialnym p.w. św. Franciszka z Asyżu odbyła się Msza Za Ojczyznę.


W tymże dniu EuRegioKom Pieńsk oddelegowało samego Naczelnika Piłsudskiego na uroczystości patriotyczne w Gminie Sulików. Tam w asyście legionistów oraz Ignacego Padarewskiego Naczelnik przybył na sulikowski rynek by powitać zebranych. Happening odbył się w ramach współpracy EuRegioKom Pieńsk z GOK Sulików.

Fotogaleria autorstwa pana Tomasza Chrzanowskiego:

https://plus.google.com/photos/111293382091599946010/albums/5809895049834902129?authkey=CPDD-JTmp8WCew94 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
BURMISTRZ MIASTA I GMINY PIEŃSK
ORAZ RADA MIEJSKA W PIEŃSKU
ZAPRASZAJĄ
DO WZIĘCIA UDZIAŁU W OBCHODACH
94 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
DNIA 9 LISTOPADA 2012 GODZ.10.50

W PROGRAMIE:
10.50-program artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum-EuRegioKom( sala wystawowa)
11.40-złożenie kwiatów pod Obeliskiem-Plac Wolności
12.00-Msza Św. w intencji Ojczyzny-kościół p.w. św.Franciszka z Asyżu
25.10.2012r.otwarcie wystawy poświęconej historii Serbołużyczan pt.: " TROCHĘ SERBSKOŚCI JESZCZE TU JEST..."
Wystawa poświęcona historii Serbołużyczan- ich kolonizacji, ich zwyczajom , ich współczesności...na terenach Dolnośląskiego Okręgu Górnych Łużyc od miejscowości Schleife aż po Niesky i poza nimi.
Wystawę można zwiedzać w dniach 25.10.2012r.-9.11.2012r. w godz. 10.00-17.00
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
30 WRZEŚNIA 2012 R. SERBOŁUŻYCKI FESTYN WIEJSKI W ROHNE, Gm. SCHLEIFE
  30 WRZEŚNIA 2012 R.

SERBOŁUŻYCKI FESTYN WIEJSKI W ROHNE, Gm. SCHLEIFE

Jak co roku w ostatnią niedzielę września w naszej partnerskiej Gminie Schleife w zabudowaniach Stowarzyszenia Serbołużyczan „Njepila-Hof e.V. Rohne ” odbył się tradycyjny Festyn Serbów Łużyckich.

Gośćmi tego festynu była delegacja naszej gminy : Przewodnicząca oraz Radni Rady Miasta, przedstawiciele EuRegioKom Pieńsk oraz Zespół Ludowy „Lasowianie”, który zaproszony został przez organizatorów do prezentacji swojego repertuaru.

W siedzibie Serbołużyczan zorganizowano w tym dniu także targi produktów lokalnych, produktów ekologicznych, prezentacje rękodzieła artystycznego. Nad organizacją imprezy czuwały Kantorki – członkinie zespołu śpiewaczego, które prezentowały na tym festynie stare pieśni łużyckie.

Zabawa była przednia, z radością powrócimy tam w przyszłym roku.

"LASOWIANIE" w poerze
"Lasowianie" w operze
W ramach V Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska 22 września na scenie Opery Wrocławskiej zagościło 29 dolnośląskich ludowych zespołów taneczno-śpiewaczych. Gospodarzem imprezy był Włodzimierz Chlebosz, a festiwal poprowadziła Maja Majewska z Polskiego Radia Wrocław.
Repertuar Festiwalu stanowił przekrój ludowych tradycji muzycznych, przywiezionych na Dolny Śląsk z różnych regionów Polski.
Artyści, którzy wystąpili przed wrocławską publicznością, są żywymi nośnikami pamięci kulturowej naszych przodków. Naszą Gminę reprezentował Zespół "Lasowianie".
Występom zespołów ludowych towarzyszyła wystawa rękodzieła i produktów lokalnych.  Zaprezentowano m.in. przedmioty użytkowe i ozdobne z filcu, lniane tkaniny, koronki, ceramikę szamotową, ręcznie wykonaną biżuterię z miedzi, miody odmianowe.

Opracowano na podstawie: www.dolnyslask.pl
29.09.2012 I Dziecięcy bieg uliczny
I Dziecięcy Bieg Uliczny „ O Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pieńsk”
Bieg odbył się w sobotę 29.09.2012r. Wystartowaliśmy spod boiska „ Orlik” a ma mecie spotkaliśmy się obok Euregiokom ( Dom Kultury)
Zwycięzcą i zdobywcą Pucharu okazał się Karol Dygas. Miejsca na podium zajęli także: Patrycja Woźniak – miejsce drugie oraz Seweryn Ligęza – miejsce trzecie. Po biegu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Gratulujemy!!!
22.09.2012 Dzień Pieczonego Ziemniaka w Bielawie Dolnej
Sobota zapowiadała się pochmurna ale nie zniechęciło to nas do popołudniowych zabaw na pięknie przystrzyżonym boisku w Bielawie Dolnej.
Dzień Pieczonego Ziemniaka rozpoczął się o godzinie 15.00. Na miejscu przywitała nas pani sołtys Halina Wesołowska wraz z Radą Sołecką, która życzyła nam udanej i miłej zabawy.
Podczas „ziemniaczanych” konkursów dla dzieci, ale i nie tylko, które przeprowadzili instruktorzy z EuRegioKom w Pieńsku ,po okolicznych drogach i bezdrożach kursowała regularnie ciuchcia wożąca uczestników zabaw- kierowana przez zawsze uśmiechniętego maszynistę pana Tadeusza Zinka a nieopodal namiotu z pysznym ciastem i napojami najmniejsze dzieci mogły poskakać i poślizgać się na ”dmuchańcach” udostępnionych przez Stowarzyszenie Promocji Kultury Ziemi Pieńskiej. Harce i swawole zakończyły się późnym wieczorem przy wspólnym ognisku oraz smacznym poczęstunku. Serdecznie dziękujemy także pani Andżelice Gniadzik za pomoc oraz organizację tej wspaniałej imprezy.

21 września – III Ogólnopolski Spływ Kajakowy "Nysa Łużycka 2012"
>W godzinach przedpołudniowych nad brzeg Nysy tuż obok kładki rowerowo-pieszej przybyła liczna grupa rządnych wrażeń miłośników spływów kajakowych. Na pieńskiej ziemi przywitał ich Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jerzy Strojny wraz z Zastępcą Panią Małgorzatą Sokołowską, otwierając tym samym I etap spływu organizowanego w ramach projektu zagospodarowania szlaku turystycznego Nysy Łużyckiej „ Przygoda z Nysą”. I etap spływu wiódł do Sobolic i wynosił 24 km. W czasie przerwy w trasie kajakarze posilili się i zregenerowali siły przy kładce w Bielawie Dolnej. Zachwyceni urokiem Nysy Łużyckiej obiecali powrócić tutaj przy okazji kolejnej edycji spływu.

ORGANIZATORZY:
Stowarzyszenie Turystyki Wodnej
„ SZRON –CZERNA”
Klub Wodny PTTK „ SZRON”
Oddział PTTK powiatu żarskiego

WSPÓŁORGANIZATORZY:
1. Starostwo Powiatu Żarskiego
2. Urząd Gminy Przewóz
3. Urząd Gminy Trzebiel
4. Urząd Miasta Łęknica
Komandor spływu
Aleksander Czerwonajcio
galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Seanse Filmowe

Dołącz do grupy na facebook'u

Najbliższy seans

Wystawy

Aktualne wystawy

PENZIG/PIEŃSK - miasto na przedwojennej pocztówce

WYSTAWA CZYNNA

PN-PT 8:00 - 18:00


-----------------------------------

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK