649,001 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Ferie zimowe '2018

PLAN FERII '2018

Orszak Trzech Króli


ORSZAK 06.01.2018

strona www Orszaku

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć

Warsztaty plastyczne

Warsztaty teatralne

Warsztaty taneczne

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Partnerzy
Wspierają nasStrona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Blusa w Pieńsku

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa

Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 35 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów!

Dwadzieścia wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty supportujace gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B.King (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989) . Kilka tysięcy koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, także w USA, a nawet w Zimbabwe.

Na koncert Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa składają się najbardziej znane utwory oraz te z najnowszej płyty. Na koncercie nie zabraknie takich numerów jak Szósta zero dwie, Nieznajomy przyjaciel, Ciężki dzień, Blues mieszka w Polsce, John Lee Hooker, Chory na bluesa  i wielu innych.

Wernisaż wystawy plastycznej „Japońskie inspiracje”

Wernisaż wystawy plastycznej „Japońskie inspiracje” 27.10.2017r.

W piątkowy wieczór, 27.10.2017 w Galerii Poddasze odbył się wernisaż wystawy plastycznej Japońskie Inspiracje w technice woskowej. Wykonawcami prac są podopieczni pani Agaty Szmigiel szlifujący swoje talenty w pracowni plastycznej zgorzeleckiego Miejskiego Domu Kultury „Pod Kopułą”.


Wystawa będzie czynna do zwiedzania o końca listopada,

od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-16.

Zapraszamy!

Pasowanie na ucznia S.P. nr 1 w Pieńsku

Pasowanie na ucznia

26 października w sali widowiskowej EuRegioKom miało miejsce uroczyste pasowanie na pierwszoklasistę uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieńsku.


Dzień Seniora 18 października 2017.

Dzień Seniora

18 października w sali EuRegioKom odbył się Dzień Seniora, którego organizatorem był Polski Komitet Pomocy Społecznej w Pieńsku.


JAPOŃSKIE INSPIRACJE - wystawa

GRA MIEJSKA

Patrycja Woźniak brązowa medalistka Mistrzostw Europy Juniorek w kick-boxingu

W dniu 25 września 2017r. w EuRegioKom w Pieńsku przed oficjalnym otwarciem XXXI Sesji Rady Miejskiej w Pieńsku odbyła się niecodzienna uroczystość. Mieliśmy okazję gościć Patrycję Woźniak-pienszczankę- brązową medalistkę Mistrzostw Europy Juniorek w kick-boxingu. Nasza brązowa medalistka swój tytuł zdobyła w dalekiej Macedonii. Patrycja otrzymała z rąk Burmistrza pana Jana Magdy oraz Przewodniczącego Rady pana Grzegorza Pozaucia gratulacje, kwiaty oraz cenny upominek. My ze swej strony także serdecznie gratulujemy naszej Pati.

h


VI Dziecięcy Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza relacja

VI Dziecięcy Bieg Uliczny Przeciwko Przemocy i Agresji o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy w Pieńsku


W piątek 15 września odbyła się VI edycja Dziecięcego Biegu Ulicznego, dofinansowanego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Jak co roku, trasa biegu wiodła od stadionu, gdzie był start, do EuRegioKom – mety.

W tym roku w biegu wzięło udział 57 uczestników, w dwóch kategoriach wiekowych: 8-10 lat i 11-13 lat.

Po ukończonym biegu na sali widowiskowej w EuRegioKom odbyło się wręczenie pucharów, medali, dyplomów i nagród z rąk Burmistrza Miasta i Gminy w Pieńsku Jana Magdy.

Dla uczestników biegu przygotowany został także słodki poczęstunek.

 

Po weryfikacji roczników klasyfikacja wygląda następująco:


dziewczęta rocznik 2007-2009

1. Zuzanna Miśta

2. Julia Naskręcka

3. Gabriela Wróbel

 

chłopcy rocznik 2007-2009:

1. Aleksy Kowalczyk

2. Wiktor Mrowiec

3. Adam Witkowski

 

dziewczęta rocznik 2004-2006:

1. Kinga Szeliga

2. Anita Naskręcka

3. Magdalena Bartoniewicz

 

chłopcy rocznik 2004-2006:

1. Kajetan Janukowicz

2. Kamil Kuźmiński

3. Michał Zienkiewicz

 

Dziękujemy uczestnikom za udział w Biegu i zapraszamy za rok!

 

VI Dziecięcy Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza 15.09.2017.

 

REGULAMIN

 TRASA BIEGU

 

Rodzinny Piknik Dożynkowy w Bielawie Górnej

Rodzinny Piknik Dożynkowy w Bielawie Górnej

Początek września w Gminie Pieńsk przyniósł ze sobą wiele interesujących wydarzeń. Każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie i wziąć udział w wydarzeniach patriotycznych, literackich czy plenerowych zabawach. W Pieńsku 1 września obchodziliśmy kolejną rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę i wybuchu II wojny światowej oraz wieczór z „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego w ramach Narodowego Czytania. Od piątku do niedzieli tradycyjnie z początkiem września Bielawa Dolna zamieniła się w fantastyczną krainę pełną zabaw, koncertów i wielu niezwykłych wydarzeń artystycznych w ramach 24 już Festiwalu Folklorum, którego głównym organizatorem jest Park Rozrywki Kulturinsel Einsiedel Pana Jurgena Bergmanna.


Z kolei na przeciwległym krańcu gminy w sołectwie Bielawa Górna-Strzelno w sobotę zorganizowano Rodzinny Piknik Dożynkowy, w ramach którego mieszkańcom i przybyłym gościom zaproponowano wiele atrakcji. Uroczystość rozpoczęto dożynkową mszą św. koncelebrowaną przez Ks.Proboszcza Krzysztofa Sikorę, a następnie w barwnym korowodzie udano się na plac dożynkowy na błoniach przy remizie OSP. Tam odbyły się konkursy i zabawy dla dorosłych i dzieci, w tym m.in. na najsmaczniejsze ciasto. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Reflex” z Czerwonej Wody, jak również gość specjalny – Zespół Ludowy „Podolanie”, a wszyscy przybyli mogli pożywić się pyszną grochówką. Dzięki wyjątkowej pogodzie dopisała frekwencja, bowiem w wydarzeniu wzięło udział ok. 200 osób w tym goście specjalni – Radna Rady Powiatu Pani Małgorzata Sokołowska, Radni Rady Gminy Pani Bożena Bigos oraz Pan Arkadiusz Jaworski, Państwo Agnieszka i Artur Gradeccy oraz mieszkańcy sołectwa jak również Dłużyny Górnej i Dolnej, Czerwonej Wody, Henrykowa czy grupa motocyklistów z Wykrot oraz członkowie Klubu Seniora z Pieńska.

Sołtys i Rada Sołecka pragną podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Pikniku Dożynkowego i wsparli go, w szczególności: Burmistrzowi MiG Pieńsk Panu Janowi Magdzie, Zarządowi Banku Spółdzielczego w Pieńsku, Auchan Zgorzelec, RENA S.A. Wykroty, Kopalni POZBRUK z Lasowa, Pani Grażynie Jadach, Pani Iwonie Siedlak, Pani Marii Kisielewskiej oraz wszystkim, którzy nie szczędzili swych sił, aby tegoroczne Dożynki Wielskie wypadły jak najlepiej. Dziękujemy i zapraszamy za rok!


 Galeria z wydarzenia (autor zdjęć - Łukasz Siemaszko)

Pieńszczanie na Jakubach 2017

Pieńszczanie na Jakubach 2017

 

Tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia zgorzeleckie Przedmieście Nyskie i Bulwar Grecki zamieniają się w targowisko różności rodem z okresu średniowiecza czy renesansu. Tutaj bowiem organizowany jest Jarmark Staromiejski JAKUBY, który swoją nazwę zawdzięcza szewcowi-filozofowi Jakubowi Boehme, który żył i tworzył w Zgorzelcu na przełomie XVI/XVII w. Wydarzenie to jest już znane w całym regionie i do Zgorzelca przybywają rządni wrażeń kulinarnych, muzycznych, historycznych czy artystycznych goście i turyści z wielu zakątków Polski, jak również z za granicy. Od kilku lat swój wkład w organizację tej niezwykłej imprezy mają mieszkańcy miasta i gminy Pieńsk, bowiem piątkowy korowód i uroczyste otwarcie jest efektem współpracy zgorzeleckiego Miejskiego Domu Kultury oraz pieńskiego EuRegioKom czyli naszego Centrum Kultury. Licznie przybywający do Zgorzelca w piątkowe popołudnie mieszkańcy naszej gminy w tłumie postaci historycznych tworzących korowód jakubowy mogą rozpoznać swych bliskich, przyjaciół, sąsiadów czy znajomych, którzy wcielają się w dawnych mieszczan, kupców, rzemieślników, muszkieterów czy kuglarzy. I w tym roku było nie inaczej. Dodatkową ciekawostką jest to iż w postać samego Jakuba Boehme z wielkim zaangażowaniem wcielił się Pan Sławomir Ząbkiewicz – rodowity Pieńszczanin! Pełnił tę funkcję również przez kolejne dwa dni Jarmarku Staromiejskiego. Tak zatem historia zatoczyła koło, bowiem przed wiekami, kiedy Zgorzelec należał do kupieckiego Związku Sześciu Miast Łużyckich a Pieńsk był pokaźnym i niezależnym państwem stanowym kontakty obu tych miejscowości były dość częste, choć nie zawsze partnerskie. Wszak Panowie von Penzig często godzili w interesy Zgorzelca! Dziś postacie historyczne z przeszłości obu miast odżywają w trakcie jakubowego święta, aby wspólnie bawić się, tańczyć i biesiadować. I ja tam byłem, miód i wino piłem. Bezalkoholowe oczywiście!

Andrzej Świderski

 

  Galeria zdjęć na www.jakuby.eu

galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Seanse Filmowe

Dołącz do grupy na facebook'u

Najbliższy seans

Wystawy

Aktualne wystawy

PENZIG/PIEŃSK - miasto na przedwojennej pocztówce

WYSTAWA CZYNNA

PN-PT 8:00 - 18:00


-----------------------------------

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK