379,685 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Akcja Lato 2017


Dni Pieńska '2017


KONCERTY

ZAWODY HUTNICZE

REGULAMIN DNI PIEŃSKA

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć

Warsztaty plastyczne

Warsztaty teatralne

Warsztaty taneczne

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Orszak Trzech Króli


ORSZAK 06.01.2017

strona www Orszaku

GALERIA ZDJĘĆ '2017

Partnerzy
Wspierają nasStrona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
226 Rocznica uchwalenia Konstytucji oraz 72 rocznica zakończenia II Wojny Światowej

226 Rocznica uchwalenia Konstytucji

oraz 72 rocznica zakończenia II Wojny Światowej

3 maja 2017 roku odbyły się obchody 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 72 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Obchody rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu, którą poprowadził proboszcz parafii o. Marek Daukszewicz. Po mszy przemaszerowaliśmy na Plac Wolności, aby złożyć kwiaty i wiązanki pod pomnikiem Poległych za Ojczyznę. Po złożeniu kwiatów głos zabrał wicestarosta zgorzelecki Mariusz Wieczorek.

Dziękujemy za przybycie i udział w uroczystości: pocztom sztandarowym, delegacjom, oraz mieszkańcom gminy Pieńsk.


Przegląd talentów dziecięcych 26 kwietnia 2017

Przegląd Talentów Dziecięcych, 26.04.2017

26 kwietnia w EuRegioKom odbył się Przegląd Talentów Dziecięcych, w którym wzięły udział dzieci z Przedszkola Publicznego w Pieńsku. Organizatorem przeglądu byli wychowawcy z pieńskiego Przedszkola. Mali artyści zaprezentowali różnorodne talenty. Były m.in. tańce, śpiewanie, granie w piłkę. Jednym słowem dobra zabawa.

Obchody 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Mała Wielkanoc 2017 - relacja

Mała Wielkanoc na Styku Czterech Kultur 2017


22 kwietnia 2017 roku w EuRegioKom odbyła się Mała Wielkanoc, cykliczna impreza transgraniczna, na której spotkają się przedstawiciele czterech kultur: Czesi, Niemcy, Serbołużyczanie i Polacy, by wspólnie kultywować tradycje Świąt Wielkanocnych. Po powitaniu gości i przemowie pani Adriany Wojdak, zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Pieńsk, ojciec Adam Michorczyk pobłogosławił potrawy wielkanocne, przygotowane przez grupy folklorystyczne naszej gminy oraz gmin partnerskich. Młodzi artyści z koła teatralnego EuRegioKom wprowadzili przybyłych gości w nastrój zadumy, oczekiwania i radości, przedstawieniem nawiązującym do tradycji Świąt Wielkiej Nocy.


Rozstrzygnięty został konkurs na najsmaczniejsze ciasto wielkanocne. Pierwsze miejsce zdobyła pani Anastazja Tur za tradycyjną babę świąteczną, drugie miejsce przypadło grupie kobiet z Deschki za świąteczny chleb a trzecie pani Wandzie Marczyk za kolorowego mazurka.

Popołudniowe świętowanie upłynęło na degustacji potraw wielkanocnych, przy muzyce
i pieśniach w wykonaniu zespołów z naszej gminy.


W Małej Wielkanocy uczestniczyli:

Zastępca Burmistrza Gminy Neisseaue – Herman Walter, Grupa Kobiet Deschka – Zentendorf wraz z Przewodniczącą Rittą Dittert, Burmistrz Miasta Rothenburg Heike Böhm z delegacją, z Gminy Kunratice: Starosta Milan Götz wraz z delegacją, z Gminy Hermanice delegacja w składzie: Starosta Vladimir Střibrny, Przewodnicząca komisji kultury Alena Lenert, Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak, Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jan Magda, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pieńsk Adriana Wojdak, Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Pozauć, o. Adam Michorczyk, Radne Rady Powiatu Małgorzata Sokołowska i Iwona Derucka, Sekretarz Gminy Zgorzelec Anna Demuth – Majda, Radni Rady Miejskiej, Sołtysi, Dyrektorzy jednostek i zakładów budżetowych oraz osoby współpracujące z Urzędem, Pracownicy Urzędu MiG Pieńsk, delegacja OSP z Dłużyny Dolnej, Zespoły Ludowe z Gminy Pieńsk „Żarki” i „Lasowianie” oraz Stowarzyszenie Kobiet „Bielawianki i Strzelnianki na rzecz naszych wsi”, jak również przybyli mieszkańcy gminy Pieńsk.

72 rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej - relacja

72 rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej

 

20 kwietnia 2017 r. na Placu Wolności przy Pomniku Poległych za Ojczyznę odbyły się uroczystości 72 rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej, ku pamięci poległych w obronie Ojczyzny oraz weteranów walk o Ziemię Łużycką.

Obchody rozpoczęły się wprowadzeniem Kompanii Honorowej pod dowództwem por. Andrzeja Niedźwiedzkiego i pocztu sztandarowego 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca oraz przyjęciem meldunku o gotowości przez Szefa Sztabu, ppłk Witolda Zawadzkiego reprezentującego także dowódcę 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania.

Po odegraniu Hymnu Państwowego i oficjalnym powitaniu gości głos zabrali: Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jan Magda oraz Wicestarosta Zgorzelecki Mariusz Wieczorek. Modlitwie za poległych żołnierzy przewodniczył ojciec Jakub Pałuska, a apel poległych poprowadził kpt. Bartłomiej Gruma z 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. Po apelu poległych zostały wręczone odznaki Turystyczno – Krajoznawcze "Szlak II Armii Wojska Polskiego 1944-1945", którymi uhonorowani zostali kombatanci, osoby z naszej gminy oraz współpracujące z gminą, które w sposób szczególny przyczyniają się do podtrzymywania pamięci, kultywowania tradycji i opieki nad miejscami związanymi z II Armią Wojska Polskiego. Następnie zostały złożone pod pomnikiem kwiaty z rąk przybyłych delegacji oraz została odśpiewana rota.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Brunatnego Turów pod kierunkiem Kapelmistrza pana Mariusza Sawickiego.

W uroczystościach wzięły udział:

Poczty sztandarowe i delegacje Kół Miejskich, Gminnych i Miejsko- Gminnych ZKRP I BWP ze Zgorzelca, Bogatyni, Pieńska, Chojnowa, Poczet Strzelców Chojnowa, Poczty Szkół Podstawowych i Gimnazjum z gminy Pieńsk, Szkoły Podstawowej z Węglińca oraz Zespołu Szkół w Ruszowie, jak również Ochotoniczej Straży Pożarnej z Pieńska.

Władze i Delegacje:

Starostwa Powiatowego i Rady Powiatu Zgorzeleckiego,

Miasta i Gminy Zgorzelec

Gminy i Miasta Węgliniec

Miasta i Gminy Pieńsk

Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej

Związku Inwalidów Wojennych RP Koła Miejskiego w Zgorzelcu

23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu

11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego w Żaganiu

Związku Strzelców Chojnowa

Straży Granicznej z Lubania i Zgorzelca

Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu oraz Komisariatu w Pieńsku

Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu,

Zarządu Powiatowego OSP RP oraz jednostek OSP Gminy Pieńsk

W uroczystych obchodach na Placu Wolności uczestniczyli również:

Dyrektorzy Placówek Oświatowych Gminy Pieńsk i Gminy Węgliniec wraz z pocztami sztandarowymi, Dyrektorzy jednostek i zakładów budżetowych, przedstawiciele Banku Spółdzielczego oraz Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Pieńsku, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń działających na terenie naszej gminy oraz sołtysi.

Obchody zakończyły się żołnierskim poczęstunkiem w EuRegioKom. Dziękujemy za udział w uroczystości i wspólne przeżywanie obchodów 72 rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej.


72 rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej

III Rajd Popjazdów Historycznych Łużyce 1945

Gminne Konkursy Recytatorskie

Gminne konkursy recytatorskie

10 kwietnia odbył się Gminny Konkurs Recytatorski klas 4-6, którego organizatorem było Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku. W konkursie wzięło udział 17 uczniów ze szkół naszej gminy.

Jury wyłoniło 6 laureatów, którzy wezmą udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Zgorzelcu, zostali nimi:

 

Oliwia Gniadzik ze SP w Dłużynie

Justyna Grzegorzewska ze SP w Dłużynie

Maciej Henclik ze SP nr 1 w Pieńsku

Adrian Baca ze SP nr 1 w Pieńsku

Paulina Ekert ze SP w Dłużynie

Laura Cicha ze SP nr 1 w Pieńsku

 


 

Natomiast 12 kwietnia miał miejsce Gminny Konkurs Recytatorski klas 0-3, organizowany przez EuRegioKom Pieńsk. W konkursie wzięło udział 19 recytatorów ze szkół naszej gminy.

Jury konkursu wyłoniło 6 laureatów:


Gabriela Obolska ze SP w Dłużynie

Kinga Kuczyk ze SP nr 1 w Pieńsku

Maja Dubrawska ze SP nr 1 w Pieńsku

Aleksy Kowalczyk ze SP nr 1 w Pieńsku

Nikodem Wojnarowski ze SP nr 1 w Pieńsku

Wojciech Szkudlarek ze SP nr 1 w Pieńsku

 


 

Serdecznie gratulujemy laureatom obu konkursów!


Gminna Talentiada Artystyczna 11.04.2017

Gminna Talentiada Artystyczna 11.04.2017

11 kwietnia w EuRegioKom odbyła się Gminna Talentiada Artystyczna zorganizowana przez Gimnazjum w Pieńsku. W tegorocznym przeglądzie twórczości wzięło udział wielu uczniów ze szkół naszej gminy.


Mała Wielkanoc na styku czterech kultur '2017

Konkurs na najsmaczniejsze ciasto wielkanocne 2017

Warunki uczestnictwa w konkursie:

 1. Konkurs organizowany jest przez EuRegioKom Pieńsk w ramach imprezy transgranicznej „Mała Wielkanoc na styku czterech kultur”.
2. W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy Gminy Pieńsk oraz goście z gmin partnerskich.
3. Oceniane będą tradycyjne ciasta wielkanocne (mazurki, makowce, pierniki, babki, serniki, sękacze). 0 Wszystkie zgłoszone wypieki będą rywalizowały ze sobą w jednej kategorii- najsmaczniejsze ciasto wielkanocne.
4. Warunkiem uczestnictwa jest doręczenie ciasta na konkurs w formie gotowej w dniu imprezy (sobota 22.04.2017 do godz. 14.30).
5. Komisja konkursowa nagrodzi I, II, III miejsce.
6. Decyzja komisji konkursowej jest ostateczna.
7. Uczestnik zgłaszając się do konkursu jednocześnie wyraża zgodę na wyeksponowanie ciasta na specjalnie przygotowanym stole oraz na przeznaczenie go (po rozstrzygnięciu konkursu) do degustacji przez uczestników imprezy.
8. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w dniu imprezy ok. godz.17.00.
9. Kryteria oceny: - walory smakowe  - walory estetyczne - nawiązanie do tradycji.

Informacje dodatkowe:

Ze względów organizacyjnych każdy uczestnik ma prawo zgłoszenia jednego rodzaju ciasta. Potrawa powinna być doręczona na konkurs w formie gotowej w dniu imprezy (22.04.2017 do godz. 14.30). Do ciasta należy dołączyć nazwę oraz dane autora wypieku.


galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Seanse Filmowe

Dołącz do grupy na facebook'u

Najbliższy seans
środa 27.09. godz.18:00

Wystawy

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK