408,902 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Nocna Zmiana Bluesa

Nocna Zmiana Bluesa

Koncert w EuRegioKom

18 listopada godz. 19:00

Serdecznie zapraszamy!

Projekt Łużyce

Śladami historii Pieńska


Dni Pieńska '2017


KONCERTY

ZAWODY HUTNICZE

REGULAMIN DNI PIEŃSKA

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć

Warsztaty plastyczne

Warsztaty teatralne

Warsztaty taneczne

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Akcja Lato 2017


Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Orszak Trzech Króli


ORSZAK 06.01.2017

strona www Orszaku

GALERIA ZDJĘĆ '2017

Partnerzy
Wspierają nasStrona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
Patrycja Woźniak brązowa medalistka Mistrzostw Europy Juniorek w kick-boxingu

W dniu 25 września 2017r. w EuRegioKom w Pieńsku przed oficjalnym otwarciem XXXI Sesji Rady Miejskiej w Pieńsku odbyła się niecodzienna uroczystość. Mieliśmy okazję gościć Patrycję Woźniak-pienszczankę- brązową medalistkę Mistrzostw Europy Juniorek w kick-boxingu. Nasza brązowa medalistka swój tytuł zdobyła w dalekiej Macedonii. Patrycja otrzymała z rąk Burmistrza pana Jana Magdy oraz Przewodniczącego Rady pana Grzegorza Pozaucia gratulacje, kwiaty oraz cenny upominek. My ze swej strony także serdecznie gratulujemy naszej Pati.

h


VI Dziecięcy Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza relacja

VI Dziecięcy Bieg Uliczny Przeciwko Przemocy i Agresji o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy w Pieńsku


W piątek 15 września odbyła się VI edycja Dziecięcego Biegu Ulicznego, dofinansowanego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Jak co roku, trasa biegu wiodła od stadionu, gdzie był start, do EuRegioKom – mety.

W tym roku w biegu wzięło udział 57 uczestników, w dwóch kategoriach wiekowych: 8-10 lat i 11-13 lat.

Po ukończonym biegu na sali widowiskowej w EuRegioKom odbyło się wręczenie pucharów, medali, dyplomów i nagród z rąk Burmistrza Miasta i Gminy w Pieńsku Jana Magdy.

Dla uczestników biegu przygotowany został także słodki poczęstunek.

 

Po weryfikacji roczników klasyfikacja wygląda następująco:


dziewczęta rocznik 2007-2009

1. Zuzanna Miśta

2. Julia Naskręcka

3. Gabriela Wróbel

 

chłopcy rocznik 2007-2009:

1. Aleksy Kowalczyk

2. Wiktor Mrowiec

3. Adam Witkowski

 

dziewczęta rocznik 2004-2006:

1. Kinga Szeliga

2. Anita Naskręcka

3. Magdalena Bartoniewicz

 

chłopcy rocznik 2004-2006:

1. Kajetan Janukowicz

2. Kamil Kuźmiński

3. Michał Zienkiewicz

 

Dziękujemy uczestnikom za udział w Biegu i zapraszamy za rok!

 

VI Dziecięcy Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza 15.09.2017.

 

REGULAMIN

 TRASA BIEGU

 

Rodzinny Piknik Dożynkowy w Bielawie Górnej

Rodzinny Piknik Dożynkowy w Bielawie Górnej

Początek września w Gminie Pieńsk przyniósł ze sobą wiele interesujących wydarzeń. Każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie i wziąć udział w wydarzeniach patriotycznych, literackich czy plenerowych zabawach. W Pieńsku 1 września obchodziliśmy kolejną rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę i wybuchu II wojny światowej oraz wieczór z „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego w ramach Narodowego Czytania. Od piątku do niedzieli tradycyjnie z początkiem września Bielawa Dolna zamieniła się w fantastyczną krainę pełną zabaw, koncertów i wielu niezwykłych wydarzeń artystycznych w ramach 24 już Festiwalu Folklorum, którego głównym organizatorem jest Park Rozrywki Kulturinsel Einsiedel Pana Jurgena Bergmanna.


Z kolei na przeciwległym krańcu gminy w sołectwie Bielawa Górna-Strzelno w sobotę zorganizowano Rodzinny Piknik Dożynkowy, w ramach którego mieszkańcom i przybyłym gościom zaproponowano wiele atrakcji. Uroczystość rozpoczęto dożynkową mszą św. koncelebrowaną przez Ks.Proboszcza Krzysztofa Sikorę, a następnie w barwnym korowodzie udano się na plac dożynkowy na błoniach przy remizie OSP. Tam odbyły się konkursy i zabawy dla dorosłych i dzieci, w tym m.in. na najsmaczniejsze ciasto. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Reflex” z Czerwonej Wody, jak również gość specjalny – Zespół Ludowy „Podolanie”, a wszyscy przybyli mogli pożywić się pyszną grochówką. Dzięki wyjątkowej pogodzie dopisała frekwencja, bowiem w wydarzeniu wzięło udział ok. 200 osób w tym goście specjalni – Radna Rady Powiatu Pani Małgorzata Sokołowska, Radni Rady Gminy Pani Bożena Bigos oraz Pan Arkadiusz Jaworski, Państwo Agnieszka i Artur Gradeccy oraz mieszkańcy sołectwa jak również Dłużyny Górnej i Dolnej, Czerwonej Wody, Henrykowa czy grupa motocyklistów z Wykrot oraz członkowie Klubu Seniora z Pieńska.

Sołtys i Rada Sołecka pragną podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Pikniku Dożynkowego i wsparli go, w szczególności: Burmistrzowi MiG Pieńsk Panu Janowi Magdzie, Zarządowi Banku Spółdzielczego w Pieńsku, Auchan Zgorzelec, RENA S.A. Wykroty, Kopalni POZBRUK z Lasowa, Pani Grażynie Jadach, Pani Iwonie Siedlak, Pani Marii Kisielewskiej oraz wszystkim, którzy nie szczędzili swych sił, aby tegoroczne Dożynki Wielskie wypadły jak najlepiej. Dziękujemy i zapraszamy za rok!


 Galeria z wydarzenia (autor zdjęć - Łukasz Siemaszko)

Pieńszczanie na Jakubach 2017

Pieńszczanie na Jakubach 2017

 

Tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia zgorzeleckie Przedmieście Nyskie i Bulwar Grecki zamieniają się w targowisko różności rodem z okresu średniowiecza czy renesansu. Tutaj bowiem organizowany jest Jarmark Staromiejski JAKUBY, który swoją nazwę zawdzięcza szewcowi-filozofowi Jakubowi Boehme, który żył i tworzył w Zgorzelcu na przełomie XVI/XVII w. Wydarzenie to jest już znane w całym regionie i do Zgorzelca przybywają rządni wrażeń kulinarnych, muzycznych, historycznych czy artystycznych goście i turyści z wielu zakątków Polski, jak również z za granicy. Od kilku lat swój wkład w organizację tej niezwykłej imprezy mają mieszkańcy miasta i gminy Pieńsk, bowiem piątkowy korowód i uroczyste otwarcie jest efektem współpracy zgorzeleckiego Miejskiego Domu Kultury oraz pieńskiego EuRegioKom czyli naszego Centrum Kultury. Licznie przybywający do Zgorzelca w piątkowe popołudnie mieszkańcy naszej gminy w tłumie postaci historycznych tworzących korowód jakubowy mogą rozpoznać swych bliskich, przyjaciół, sąsiadów czy znajomych, którzy wcielają się w dawnych mieszczan, kupców, rzemieślników, muszkieterów czy kuglarzy. I w tym roku było nie inaczej. Dodatkową ciekawostką jest to iż w postać samego Jakuba Boehme z wielkim zaangażowaniem wcielił się Pan Sławomir Ząbkiewicz – rodowity Pieńszczanin! Pełnił tę funkcję również przez kolejne dwa dni Jarmarku Staromiejskiego. Tak zatem historia zatoczyła koło, bowiem przed wiekami, kiedy Zgorzelec należał do kupieckiego Związku Sześciu Miast Łużyckich a Pieńsk był pokaźnym i niezależnym państwem stanowym kontakty obu tych miejscowości były dość częste, choć nie zawsze partnerskie. Wszak Panowie von Penzig często godzili w interesy Zgorzelca! Dziś postacie historyczne z przeszłości obu miast odżywają w trakcie jakubowego święta, aby wspólnie bawić się, tańczyć i biesiadować. I ja tam byłem, miód i wino piłem. Bezalkoholowe oczywiście!

Andrzej Świderski

 

  Galeria zdjęć na www.jakuby.eu

Akcja Lato 2017 już za nami !

Akcja lato 2017 już za nami!


Akcja Lato 2017 już za nami. Jak co roku, tak i w tym, przez okres lipca i sierpnia EuRegioKom Pieńsk przygotowało mnóstwo atrakcji dla dzieci i młodzieży z naszej gminy.

Zajęcia wakacyjne rozpoczęły się od spotkania z funkcjonariuszem policji z komisariatu w Pieńsku. Pan policjant omówił niebezpieczeństwa, jakie mogą spotkać dzieci w czasie wakacji, przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach, zachowania ostrożności przy akwenach wodnych, itp., jak również odpowiedział na liczne pytania ze strony dzieci. Na zakończenie spotkania wręczył dzieciom upominki w postaci odblasków i planów zajęć na nowy rok szkolny.


Zajęcia letnie odbywały się tematycznie. W artystyczne wtorki uczestnicy brali udział w kreatywnych zajęciach plastycznych. Również we wtorki odwiedziliśmy dwa razy Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu, zwiedzając piękną wystawę o legendach łużyckich i braliśmy udział w warsztatach plastycznych. Ponadto w lipcowy wtorek odbyły się zajęcia zumby prowadzone przez panią Karolinę Dubrawską a w sierpniu braliśmy udział w turnieju tenisa stołowego zorganizowanym przez panią Joasię Gal.


Wakacyjne środy przeznaczone były na wycieczki: piesze, rowerowe, autokarowe. Odbyliśmy dwie wycieczki rowerowe do Kulturinsel, pociągiem do ZOO w Görlitz, rowerową do Bielawy Dolnej, pieszą do Lasowa oraz autokarową do Szklarskiej Poręby, gdzie zwiedziliśmy wodospad Szklarki, Tygiel Waloński oraz Leśną Hutę Szkła, gdzie braliśmy udział w pokazie wyrobu szklanych przedmiotów.


W czwartki odbywały się wyjazdy na basen, a przy niesprzyjającej pogodzie organizowaliśmy zajęcia ruchowe na terenie EuRegiokom. W piątki były Turnieje Gier Planszowych, Przegląd Nasze Talenty, Turniej Sportowy, oraz zabawy na świeżym powietrzu.


Na początku lipca odbyły się dwudniowe polsko – niemieckie warsztaty recyklingowe, w których brały udział dzieci z naszej gminy oraz z Rothenburga. Ponadto dwa razy zorganizowaliśmy wyjazd do kina w Zgorzelcu, a w sobotę, 12 sierpnia wybraliśmy się z młodzieżą, kolejką wąskotorową do malowniczego kurortu Oybin. W wakacyjne soboty odbywały się również festyny wiejskie w Stojanowie, Żarkach Średnich i Żarce nad Nysą.


Tak licznie przygotowane atrakcje dla dzieci nie byłyby możliwe gdyby nie wsparcie naszych dobrych darczyńców i sponsorów. Podziękowania za okazane wsparcie kierujemy do:

Prezes Banku Spółdzielczego w Pieńsku – Pani Agnieszki Gradeckiej, Pani Iwony Sapryk, Pani Mirosławy Ługowskiej, Pani Gizeli Lorenc, Pani Doroty Frączyk, Pani Karoliny Dubrawskiej, Pani Wioletty Tarnowskiej, Pani Adrianny Treli, Pani Grażyny Burniak, Pana Piotra Arcimowicza, Pana Mirosława Dolaty, Pana Mieczysława Grabuńczyka, Pana Piotra Gruszczyńskigo, Pana Ryszarda Żywicy, Pana Mirosława Bugajskiego, Pana Jurgena Bergmanna, Pana Ryszarda Dziedzica, Pana Józefa Krajewskiego, Pana Dariusza Rucińskiego, Pana Marcina Popielarza i do pozostałych ludzi o dobrych sercach, dzięki którym mogliśmy zorganizować dodatkowe wyjazdy dla młodych uczestników naszych zajęć letnich w EuRegioKom Pieńsk.

1 września 2017

 

78. rocznica wybuchu II wojny światowej

W dniu 1 września 2017 r. pod Pomnikiem Polskich Jeńców Wojennych Września 1939 r. na Cmentarzu Komunalnym w Pieńsku odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Na uroczystości obecni byli: Burmistrz Miasta
i Gminy Pieńsk Jan Magda, Wicestarosta Powiatu Zgorzeleckiego Mariusz Wieczorek, Radni Rady Powiatu Zgorzeleckiego, Radni Rady Miejskiej w Pieńsku, dyrektorzy
i przedstawiciele jednostek oświatowych i budżetowych, zakładów pracy i przedsiębiorstw. Obecny był także pan Stanisław Cieplechowicz reprezentujący Związek Kombatantów RP i BWP koło w Pieńsku.

Poczty sztandarowe wystawiły: Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Pieńsku, Gmina Pieńsk, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Żołnierzy Września 1939 roku w Pieńsku, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dłużynie Dolnej, Gimnazjum im. Ojca Michała Tomaszka w Pieńsku oraz Jednostka OSP w Dłużynie Dolnej. Wartę przy pomniku wystawili harcerze 62 DH „Pieńki”.

Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne tegoroczne uroczystości zostały skrócone. Po przywitaniu przybyłych gości przez dyrektora EuRegioKom Pieńsk
i przemówieniach okolicznościowych Burmistrza Miasta i Gminy Pieńsk Jana Magdy oraz Wicestarosty Zgorzeleckiego Mariusza Wieczorka, modlitwę za poległych odprawił Ojciec Daniel Książek z Parafii Pieńsk. Następnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty i wiązanki pod pomnikiem, czym uczczono polskich żołnierzy spoczywających na cmentarzu w Pieńsku.

 

1 września 1939-2017

Narodowe Czytanie 2017

Pieńsk - Warszawie 1944 -2017

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Inscenizacja historyczna Pieńsk - Warszawie w 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Turniej sportowy dla dzieci 28.07.2017

galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Seanse Filmowe

Dołącz do grupy na facebook'u

Najbliższy seans
środa 15.11. godz.18:00

Wystawy

Aktualne wystawy

Japońskie inspiracje

w technice woskowej

WYSTAWA CZYNNA

do 30 listopada 2017


-----------------------------------

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK