755,183 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Ferie zimowe '2019

PLAN FERII '2019

Kroniki Wsi Pieńsk

KRONIKI WSI PIEŃSKInformacje o subskrypcji

W naszej okolicy

WYDARZENIA W NASZEJ OKOLICY

SPŁYW PONTONOWY PIEŃSK - ROTHENBURG

Orszak Trzech Króli


ORSZAK 06.01.2019

strona www Orszaku

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć

Warsztaty plastyczne

Warsztaty teatralne

Warsztaty taneczne

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Partnerzy
Wspierają nasStrona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
17 Kwietnia 67 rocznica Forsowanioa Nysy łużyckiej w Toporowie 1945-2012
W dniu 17 kwietnia b.r. odbyły się w Toporowie uroczystości poświęcone 67 rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej. Przy akompaniamencie orkiestry reprezentacyjnej Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”w obecności senatora Jana Michalskiego, władz samorządowych powiatu zgorzeleckiego, władz gminy Pieńsk – gospodarza uroczystości oraz wielu zaproszonych i przybyłych gości uczczono pamięć bohaterskich żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. Tradycją jest coroczne oddanie hołdu bohaterskim żołnierzom, którzy na tej ziemi przelali swą krew w obronie naszej Ojczyzny.
Pomimo tego, iż owe miejsce pamięci znajduje się z dala od szlaków komunikacyjnych, wśród przyrody Borów Dolnośląskich, liczni goście i poczty sztandarowe gmin, stowarzyszeń, związków kombatanckich i placówek oświatowych przybyły pod pomnik w Toporowie, aby skłonić głowy przed Tymi, którzy odeszli i podziękować przybyłym żołnierzom- kombatantom, weteranom walk o Ziemię Łużycką.
Po wysłuchaniu Hymnu państwowego, uroczystość otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jerzy Strojny, a następnie Prezes Zarządu Okręgowego ZKRP i BWP w Jeleniej Górze płk Edward Jakubowski swą przemową rozpalił patriotyzm w sercach słuchaczy. Po wystąpieniu senatora Jana Michalskiego i modlitwie za Ojczyznę, którą poprowadził Ojciec Jan Szpyt – Proboszcz Parafii Pieńsk, nadszedł czas na Apel Poległych, a następnie złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem ku czci bohaterskich żołnierzy polskich, którzy poświęcili swe młode, jakże często zbyt młode życie i złożyli je na ołtarzu Ojczyzny. Oficjalną część uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie „Roty“.
Jednak to nie był koniec wrażeń i wzruszeń jakich wiele mogli doznać goście zgromadzeni w toporowskim lesie, bowiem tuż obok zaprezentowana została próba rekonstrukcji wydarzenia sprzed 67-lat, a mianowicie ataku żołnierzy II AWP na pozycje niemieckie. W role żołnierzy wcielili się miłośnicy tradycji II AWP z Łużyckiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej działającej przy Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu, pieńscy gimnazjaliści i osoby zaprzyjaźnione z MGOK w Pieńsku. Nad stroną pirotechniczną czuwali strażacy z jednostek OSP Pieńsk i Bielawa Dolna.
Nie mogło również zabraknąć tradycyjnego żołnierskiego poczęstunku – przepysznej grochówki, przy której rozmowom i opowieściom nie było końca.

Opustoszał plac pod toporowskim pomnikiem, pojazdy przybyłych gości opuściły leśne drogi. Jednak pozostała pamięć i ogromna chęć powrotu w to miejsce w roku następnym. Oby w tak licznym gronie jak dotychczas.
Najgorętsze podziękowania pragniemy złożyć żołnierzom kombatantom, którzy znów stanęli tutaj w Toporowie, aby uczcić pamięć poległych kolegów – towarzyszy broni. Chwała im!
Pieńsk dla NiepodległejPieńsk dla Niepodległej 1918-2018
Piknik historycznyPiknik historyczny

Bitwa o Łużyce

galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Seanse Filmowe

Dołącz do grupy na facebook'u

Najbliższy seans
15.02.2019

Wystawy

Aktualne wystawy

Pieńsk i jego mieszkańcy na fotografiach z lat 1946-1989

WYSTAWA CZYNNA

PN-PT 8:00 - 18:00


-----------------------------------

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK