827,694 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Rada Programowa EuRegioKom

Sprawozdania

Nabór pracowników

Dyrektor Euroregionalnego Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku ogłasza nabór na stanowisko:

BIBLIOTEKARZ - AKTUALIZACJA

WYNIK NABORU

Akcja Lato 2019

AKCJA LATO 2019

Kroniki Wsi Pieńsk

KRONIKI WSI PIEŃSKInformacje o subskrypcji

Dni Pieńska '2019


DNI PIEŃSKA 2019

ZAGRAJĄ

Obsługa imprezy

Lunapark -składanie ofert

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć

Warsztaty plastyczne

Warsztaty teatralne

Warsztaty taneczne

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Partnerzy
Wspierają nasStrona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
17 Kwietnia 67 rocznica Forsowanioa Nysy łużyckiej w Toporowie 1945-2012
W dniu 17 kwietnia b.r. odbyły się w Toporowie uroczystości poświęcone 67 rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej. Przy akompaniamencie orkiestry reprezentacyjnej Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”w obecności senatora Jana Michalskiego, władz samorządowych powiatu zgorzeleckiego, władz gminy Pieńsk – gospodarza uroczystości oraz wielu zaproszonych i przybyłych gości uczczono pamięć bohaterskich żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. Tradycją jest coroczne oddanie hołdu bohaterskim żołnierzom, którzy na tej ziemi przelali swą krew w obronie naszej Ojczyzny.
Pomimo tego, iż owe miejsce pamięci znajduje się z dala od szlaków komunikacyjnych, wśród przyrody Borów Dolnośląskich, liczni goście i poczty sztandarowe gmin, stowarzyszeń, związków kombatanckich i placówek oświatowych przybyły pod pomnik w Toporowie, aby skłonić głowy przed Tymi, którzy odeszli i podziękować przybyłym żołnierzom- kombatantom, weteranom walk o Ziemię Łużycką.
Po wysłuchaniu Hymnu państwowego, uroczystość otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jerzy Strojny, a następnie Prezes Zarządu Okręgowego ZKRP i BWP w Jeleniej Górze płk Edward Jakubowski swą przemową rozpalił patriotyzm w sercach słuchaczy. Po wystąpieniu senatora Jana Michalskiego i modlitwie za Ojczyznę, którą poprowadził Ojciec Jan Szpyt – Proboszcz Parafii Pieńsk, nadszedł czas na Apel Poległych, a następnie złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem ku czci bohaterskich żołnierzy polskich, którzy poświęcili swe młode, jakże często zbyt młode życie i złożyli je na ołtarzu Ojczyzny. Oficjalną część uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie „Roty“.
Jednak to nie był koniec wrażeń i wzruszeń jakich wiele mogli doznać goście zgromadzeni w toporowskim lesie, bowiem tuż obok zaprezentowana została próba rekonstrukcji wydarzenia sprzed 67-lat, a mianowicie ataku żołnierzy II AWP na pozycje niemieckie. W role żołnierzy wcielili się miłośnicy tradycji II AWP z Łużyckiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej działającej przy Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu, pieńscy gimnazjaliści i osoby zaprzyjaźnione z MGOK w Pieńsku. Nad stroną pirotechniczną czuwali strażacy z jednostek OSP Pieńsk i Bielawa Dolna.
Nie mogło również zabraknąć tradycyjnego żołnierskiego poczęstunku – przepysznej grochówki, przy której rozmowom i opowieściom nie było końca.

Opustoszał plac pod toporowskim pomnikiem, pojazdy przybyłych gości opuściły leśne drogi. Jednak pozostała pamięć i ogromna chęć powrotu w to miejsce w roku następnym. Oby w tak licznym gronie jak dotychczas.
Najgorętsze podziękowania pragniemy złożyć żołnierzom kombatantom, którzy znów stanęli tutaj w Toporowie, aby uczcić pamięć poległych kolegów – towarzyszy broni. Chwała im!
galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Seanse Filmowe

Dołącz do grupy na facebook'u

Najbliższy seans
01.08.2019

Wystawy

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

Pieńsk dla NiepodległejPieńsk dla Niepodległej 1918-2018
Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK