344,859 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Akcja Lato 2017


Dni Pieńska '2017


KONCERTY

ZAWODY HUTNICZE

REGULAMIN DNI PIEŃSKA

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć

Warsztaty plastyczne

Warsztaty teatralne

Warsztaty taneczne

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Orszak Trzech Króli


ORSZAK 06.01.2017

strona www Orszaku

GALERIA ZDJĘĆ '2017

Partnerzy
Wspierają nasStrona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
Wycieczka autokarowa dla dzieci

Akcja Lato 2017

DNI PIEŃSKA 2017 za nami

 

DNI PIEŃSKA 2017

 

W dniach 3 - 4 czerwca w Pieńsku odbyły się dni miasta.

Jak co roku impreza przyciągnęła wielu mieszkańców, nie tylko z naszej gminy.

W sobotę po oficjalnym otwarciu Dni Pieńska na scenie głównej wystąpili młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dłużynie Dolnej oraz z Gimnazjum im. O. Michała Tomaszka prezentując swoje talenty wokalne oraz taneczne. Po młodych artystach scena należała do zespołów śpiewaczych: Lasowianie i Żarki. Koncertowy wieczór rozpoczął zespół Kamikadze, a po nich wystąpiła gwiazda wieczoru: BoneyM Show. Późnym wieczorem zabawę pod gwiazdami rozkręcił zespół Quadro Band gromadząc przed sceną roztańczoną publiczność. W sobotę w godzinach południowych odbył się przedszkolny festyn rodzinny oraz Otwarty Turniej Szachowy O Puchar Burmistrza. W sobotni poranek odbyły się zawody wędkarskie emarytów i rencistów na pieńskim stawie. 

 

Niedzielne obchody dni miasta rozpoczęły zawody wędkarskie dla dzieci. Od godziny jedenastej odbyły się VI Szaradziarskie Mistrzostwa Pieńska oraz Turniej Tenisa Ziemnego "O puchar Burmistrza". Na hali sportowej w gimnazjum odbył się Turniej Piłkarski Gwiazd Telewizji, w którym wzięły udział: drużyna gwiazd tv - Jarosław Jakimowicz, Robert Moskwa, Kevin Aiston, Tomasz Kalczyński, Marcin Buchalski, Paweł Marciniak, Tomasz Schimscheiner, którzy zagrali z naszymi lokalnymi drużynami: Teqila Team, Hutnik Pieńsk oraz FC Pieńsk. Po południu na scenie głownej wystąpił zespół Chastity. Wieczór należał do gwiazd: Mezo, który wystąpił wraz z zespołem oraz znanego zespołu disco polo - Classic. Na zakończenie Dni Pieńska odbył się niezwykły pokaz sztucznych ogni. Imprezie towarzyszyło wiele innych atrakcji: konkursy wiedzy, wydarzenia sportowe, koncerty Sceny Alternatywnej Qlturkombinat, lunapark. W piątek, 2 czerwca, w Hucie Szkła Łużyce odbyły się Zawody Hutnicze w dmuchaniu szkła. 28 maja odbył się także Festyn z okazji Dnia Dziecka orgnizowany przez Stowarzyszenie Promocji Kultury Ziemi Pieńskiej. W niedzielę imprezę poprowadził Jarosław Jakimowicz, który przybył z ekipą gwiaz na turniej piłkarski.
Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom oraz gościom. Sponrorami tegorocznych Dni Pieńska byli: Bank Spółdzielczy w Pieńsku, Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Pieńsku, SPAR, Alior Bank Partner Pieńsk, Sieć Sklepów FIAMP Szymon Sobków, Kulturinsel Einsiedel, Neisse Tours. Sponsorem głównym imprezy była firma POZBRUK.

 

Wyniki w poszczególnych turniejach i konkursach zorganizowanych w ramach Dni Pieńska 2017:

 

Zawody Hutnicze w Dmuchaniu szkła:

I miejce: Ryszard Pałka, Władysłąw Góźdź

II miejsce: Feliks Mackiewicz, Robert Balcerzak

III miejsce: Dariusz Kieruzal, Zbigniew Śniegula

 

Otwarty Turniej Szachowy:

I miejsce: Dariusz Bukowski

II miejsce: Tadeusz Miszczak

III miejsce: Zenon Wilczyński

 

VI Szaradziarskie Mistrzostwa Pieńska:

I miejsce: Jan Małecki

II miejsce: Aleksandra Szlądzak

III miejsce: Danuta Zielińska

 

Turniej Tenisa Ziemnego:

I miejsce: Łukasz Brodziak

II miejsce: Paweł Starzewski

III miejsce: Marek Czerwiński

 

Turniej Piłkarski Gwiazd Telewizji:

I miejsce: Hutnik Pieńsk

II miejsce: Teqila Team

III miejsce Drużyna Gwiazd

 

  ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ :

 

2 czerwca ZAWODY HUTNIKÓW

3 czerwca SOBOTA

4 czerwca NIEDZIELA

DNI PIEŃSKA 2017 plakat

Zawody hutnicze w dmuchaniu szkła

 szczegółowe informacje

Turniej Piłkarski Gwiazd Telewizji

SPEKTAKL TEATRALNY "LEKCJA POKORY" 19.05.

226 Rocznica uchwalenia Konstytucji oraz 72 rocznica zakończenia II Wojny Światowej

226 Rocznica uchwalenia Konstytucji

oraz 72 rocznica zakończenia II Wojny Światowej

3 maja 2017 roku odbyły się obchody 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 72 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Obchody rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu, którą poprowadził proboszcz parafii o. Marek Daukszewicz. Po mszy przemaszerowaliśmy na Plac Wolności, aby złożyć kwiaty i wiązanki pod pomnikiem Poległych za Ojczyznę. Po złożeniu kwiatów głos zabrał wicestarosta zgorzelecki Mariusz Wieczorek.

Dziękujemy za przybycie i udział w uroczystości: pocztom sztandarowym, delegacjom, oraz mieszkańcom gminy Pieńsk.


Obchody 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Mała Wielkanoc 2017 - relacja

Mała Wielkanoc na Styku Czterech Kultur 2017


22 kwietnia 2017 roku w EuRegioKom odbyła się Mała Wielkanoc, cykliczna impreza transgraniczna, na której spotkają się przedstawiciele czterech kultur: Czesi, Niemcy, Serbołużyczanie i Polacy, by wspólnie kultywować tradycje Świąt Wielkanocnych. Po powitaniu gości i przemowie pani Adriany Wojdak, zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Pieńsk, ojciec Adam Michorczyk pobłogosławił potrawy wielkanocne, przygotowane przez grupy folklorystyczne naszej gminy oraz gmin partnerskich. Młodzi artyści z koła teatralnego EuRegioKom wprowadzili przybyłych gości w nastrój zadumy, oczekiwania i radości, przedstawieniem nawiązującym do tradycji Świąt Wielkiej Nocy.


Rozstrzygnięty został konkurs na najsmaczniejsze ciasto wielkanocne. Pierwsze miejsce zdobyła pani Anastazja Tur za tradycyjną babę świąteczną, drugie miejsce przypadło grupie kobiet z Deschki za świąteczny chleb a trzecie pani Wandzie Marczyk za kolorowego mazurka.

Popołudniowe świętowanie upłynęło na degustacji potraw wielkanocnych, przy muzyce
i pieśniach w wykonaniu zespołów z naszej gminy.


W Małej Wielkanocy uczestniczyli:

Zastępca Burmistrza Gminy Neisseaue – Herman Walter, Grupa Kobiet Deschka – Zentendorf wraz z Przewodniczącą Rittą Dittert, Burmistrz Miasta Rothenburg Heike Böhm z delegacją, z Gminy Kunratice: Starosta Milan Götz wraz z delegacją, z Gminy Hermanice delegacja w składzie: Starosta Vladimir Střibrny, Przewodnicząca komisji kultury Alena Lenert, Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak, Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jan Magda, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pieńsk Adriana Wojdak, Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Pozauć, o. Adam Michorczyk, Radne Rady Powiatu Małgorzata Sokołowska i Iwona Derucka, Sekretarz Gminy Zgorzelec Anna Demuth – Majda, Radni Rady Miejskiej, Sołtysi, Dyrektorzy jednostek i zakładów budżetowych oraz osoby współpracujące z Urzędem, Pracownicy Urzędu MiG Pieńsk, delegacja OSP z Dłużyny Dolnej, Zespoły Ludowe z Gminy Pieńsk „Żarki” i „Lasowianie” oraz Stowarzyszenie Kobiet „Bielawianki i Strzelnianki na rzecz naszych wsi”, jak również przybyli mieszkańcy gminy Pieńsk.

72 rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej - relacja

72 rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej

 

20 kwietnia 2017 r. na Placu Wolności przy Pomniku Poległych za Ojczyznę odbyły się uroczystości 72 rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej, ku pamięci poległych w obronie Ojczyzny oraz weteranów walk o Ziemię Łużycką.

Obchody rozpoczęły się wprowadzeniem Kompanii Honorowej pod dowództwem por. Andrzeja Niedźwiedzkiego i pocztu sztandarowego 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca oraz przyjęciem meldunku o gotowości przez Szefa Sztabu, ppłk Witolda Zawadzkiego reprezentującego także dowódcę 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania.

Po odegraniu Hymnu Państwowego i oficjalnym powitaniu gości głos zabrali: Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jan Magda oraz Wicestarosta Zgorzelecki Mariusz Wieczorek. Modlitwie za poległych żołnierzy przewodniczył ojciec Jakub Pałuska, a apel poległych poprowadził kpt. Bartłomiej Gruma z 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. Po apelu poległych zostały wręczone odznaki Turystyczno – Krajoznawcze "Szlak II Armii Wojska Polskiego 1944-1945", którymi uhonorowani zostali kombatanci, osoby z naszej gminy oraz współpracujące z gminą, które w sposób szczególny przyczyniają się do podtrzymywania pamięci, kultywowania tradycji i opieki nad miejscami związanymi z II Armią Wojska Polskiego. Następnie zostały złożone pod pomnikiem kwiaty z rąk przybyłych delegacji oraz została odśpiewana rota.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Brunatnego Turów pod kierunkiem Kapelmistrza pana Mariusza Sawickiego.

W uroczystościach wzięły udział:

Poczty sztandarowe i delegacje Kół Miejskich, Gminnych i Miejsko- Gminnych ZKRP I BWP ze Zgorzelca, Bogatyni, Pieńska, Chojnowa, Poczet Strzelców Chojnowa, Poczty Szkół Podstawowych i Gimnazjum z gminy Pieńsk, Szkoły Podstawowej z Węglińca oraz Zespołu Szkół w Ruszowie, jak również Ochotoniczej Straży Pożarnej z Pieńska.

Władze i Delegacje:

Starostwa Powiatowego i Rady Powiatu Zgorzeleckiego,

Miasta i Gminy Zgorzelec

Gminy i Miasta Węgliniec

Miasta i Gminy Pieńsk

Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej

Związku Inwalidów Wojennych RP Koła Miejskiego w Zgorzelcu

23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu

11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego w Żaganiu

Związku Strzelców Chojnowa

Straży Granicznej z Lubania i Zgorzelca

Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu oraz Komisariatu w Pieńsku

Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu,

Zarządu Powiatowego OSP RP oraz jednostek OSP Gminy Pieńsk

W uroczystych obchodach na Placu Wolności uczestniczyli również:

Dyrektorzy Placówek Oświatowych Gminy Pieńsk i Gminy Węgliniec wraz z pocztami sztandarowymi, Dyrektorzy jednostek i zakładów budżetowych, przedstawiciele Banku Spółdzielczego oraz Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Pieńsku, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń działających na terenie naszej gminy oraz sołtysi.

Obchody zakończyły się żołnierskim poczęstunkiem w EuRegioKom. Dziękujemy za udział w uroczystości i wspólne przeżywanie obchodów 72 rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej.


galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Seanse Filmowe

Dołącz do grupy na facebook'u

Najbliższy seans
środa 28.06. godz.18:00

Wystawy

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK