914,035 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Ochrona danych osobowych

  Monitoring - klauzula informacyjna

Rada Programowa EuRegioKom

Sprawozdania

Orszak Trzech Króli


ORSZAK 06.01.2020

GALERIA ZDJĘĆ 2020

strona www Orszaku

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć

Warsztaty plastyczne

Warsztaty teatralne

Warsztaty taneczne

Kroniki Wsi Pieńsk

KRONIKI WSI PIEŃSKInformacje o subskrypcji

Akcja Lato 2019

AKCJA LATO 2019

Dni Pieńska '2019


DNI PIEŃSKA 2019

ZAGRAJĄ

Obsługa imprezy

Lunapark -składanie ofert

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Partnerzy
Wspierają nasStrona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
KONCERT KOLĘD I JASEŁKA W KOŚCIELE PARAFIALNYM W PIEŃSKU

Orszak Trzech Króli 2020 fotorelacja

 

ORSZAK TRZECH KRÓLI W PIEŃSKU 6 STYCZNIA 2020

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

6 stycznia, po raz kolejny w Pieńsku odbył się Orszak Trzech Króli, którego głównym inicjatorem i organizatorem jest Fundacja Orszak Trzech Króli. Organizatorami Orszaku w Pieńsku byli: Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku, Parafia pw. Św. Franciszka z Asyżu przy wsparciu Stowarzyszenia Promocji Kultury Ziemi Pieńskiej.

Hasłem przewodnim OTK 2020 było ”Cuda, cuda ogłaszają!”. W tym roku widowisko orszakowe ponownie podkreślało ideę wspólnego kolędowania, jak również wyrażało podziękowanie za wszelkie cuda, jakie zdarzyły się w historii naszej ojczyzny, i jakie zdarzają się wokół nas każdego dnia.

Uczestnicy wraz ze Świętą Rodziną i Trzema Królami wyruszyli spod dawnej huty „Lucyna” w drogę do Betlejem. Towarzyszyli im w tej drodze aniołowie i pasterze. Trasa orszaku wiodła przez deptak, aż do Kościoła Parafialnego, gdzie Trzej Mędrcy złożyli pokłon nowo narodzonemu Jezusowi.

Na zakończenie orszaku odbyła się uroczysta msza święta, którą poprowadził proboszcz parafii o. Marek Daukszewicz.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom Orszaku, a szczególnie tym, którzy aktywnie przyłączyli się do tego wydarzenia i wcielili się w biblijne postaci.

Szczodry Wieczór 4 stycznia 2020

Szczodry Wieczór 2020 w EuRegioKom Pieńsk

4 stycznia 2020 roku w EuRegioKom odbył się Szczodry Wieczór – transgraniczne spotkanie
z kolędą, na które przybyli mieszkańcy z naszej gminy oraz sąsiedzi z zaprzyjaźnionych gmin: dr Hermann Walter – wieloletni Burmistrz Gminy Neisseaue, delegacja mieszkańców z Deschki, Monika Galasiak – Sekretarz Powiatu Zgorzeleckiego, Adriana Wojdak - Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pieńsk, radni, sołtysi, dyrektorzy jednostek i zakładów budżetowych, Chór Parafialny, zespoły ludowe: „Lasowianie” oraz „Żarki”, Koło Kobiet „Bielawianki i Strzelnianki”, strażacy z naszej gminy.


Coroczne spotkanie rozpoczęło się występem pana Waldemara Sikory, który wykonał utwór swojego autorstwa. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieńsku zaprezentowali tradycyjne przedstawienie Jasełkowe mówiące o narodzinach Jezusa w betlejemskiej stajence oraz wydarzeniach temu towarzyszących. Przedstawienie przygotowane zostało przez panią Danutę Bukowiecką i pracowników EuRegioKom, przy wsparciu Chóru Parafialnego pod kierownictwem pani Iwony Gniadzik.

 

 

Po powitaniu i występach artystycznych odbyła się prezentacja stołów bożonarodzeniowych przygotowanych przez zespoły folklorystyczne „Żarki” i „Lasowianie”, Koło Kobiet Bielawianki i Strzelnianki z naszej gminy oraz gości z zaproszonych gmin partnerskich, na których pojawiły się tradycyjne potrawy i łakocie, którymi zostali poczęstowani goście. Słodkie łakocie trafią do młodych artystów, występujących tego dnia na scenie sali widowiskowej EuRegioKom. Wieczór zakończył się wspólnym kolędowaniem z zespołem Żarki i Lasowianie.

 

 GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Orszak Trzech Króli 2020

Szczodry Wieczór

Biesiada Wigilijna w EuRegioKom Pieńsk
Życzenia Świąteczne

Biesiada Wigilijna 22.12.2019

Platerówki - plan zdjęciowy

W dniach 9-11 grudnia na terenie Gminy Pieńsk i Gminy Węgliniec realizowane były zdjęcia do fabularyzowanego filmu dokumentalnego "Platerówki", którego kanwą są wspomnienia kombatantek - żołnierek 1 Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater.

Pomysł na film zrodził się w roku 2015 w trakcie wizyty uczestników Rajdu Pojazdów Historycznych "Łużyce 1945" w miejscowości Platerówka. Prezes Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Pan Bartosz Lisiak - współorganizator rajdu stwierdził, iż ktoś musi zrealizować film upamiętniający te waleczne kobiety. Przygotował również wstępny scenariusz, którym próbowaliśmy zachęcić do realizacji potencjalnych partnerów produkcji. Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku pozyskało do współpracy Pana Macieja Kieresa oraz Daniela Jasińskiego z Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu - twórców cyklu filmowego "Dolny Śląsk pełen historii".

Do projektu dołączył wrocławski oddział TVP. Jednakże dopiero po 3 latach, przed niespełna dwoma miesiącami zapaliło się "zielone światło" dla realizacji naszego przedsięwzięcia. Wytyczne TVP, która dofinansowała film, były dość karkołomne. Całość ma powstać do końca bieżącego roku, wraz z przygotowaniem dokumentacji, zdjęciami fabularyzowanymi oraz postprodukcją. Przyznane środki okazały się niewystarczające, dlatego też zwróciliśmy się z apelem do samorządów, instytucji, firm czy osób prywatnych o wsparcie. Odzew był bardzo pozytywny i mogliśmy przystąpić do dalszych działań. Również wielu lokalnych wolontariuszy wsparło nasze działania niosąc pomoc w przygotowaniu planów filmowych, czy uczestnicząc w filmie jako statyści.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli nam w realizacji filmu, a w szczególności: Gminie Platerówka, BM Projekt Marek Białaszczyk, Muzeum Łużyckiemu w Zgorzelcu, Gminie Miejskiej Zgorzelec, Staroście Zgorzeleckiemu, Przewodniczącej Rady Powiatu Zgorzeleckiego, Zakładowi Gospodarki i Usług Komunalnych Spółka z o.o. w Lubaniu, Muzeum Regionalnemu w Lubaniu, Gminie Lubań, Gminie Węgliniec, Gminie Pieńsk, Bankowi Spółdzielczemu w Pieńsku, MGOK w Węglińcu, Klubowi Strzeleckiemu "Bastion", Ekopol-Zachar Sp.j. Lubań, SP w Węglińcu, Grupie Teatralnej "Czwarta Ściana" z Ruszowa, Parafii św.Franciszka z Asyżu w Pieńsku, Sołectwu Jagodzin, Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu, Hufcowi ZHP Zgorzelec, DH "Lipczanie" z Platerówki, Jednostce OSP Dłużyna Dolna, Nadleśnictwu Pieńsk, Państwu Żak, Państwu Gruszeczka oraz wielu innym.

Efekty pracy będzie można zobaczyć już w styczniu na antenie stacji TVP Kultura a następnie TVP Historia. Oficjalny pokaz filmu na dużym ekranie przewidziany jest w Pieńskim Centrum Kultury w lutym 2020r.

 

 

Zdjecia: Włodzimierz Krygier

Film: Dawid Topór


Piątek trzynastego...

Piątek trzynastego

I Przegląd Filmów Amatorskich w EuRegioKom


 

13 grudnia, w godzinach wieczornych, w EuRegioKom odbył się I Przegląd Filmów Amatorskich, podczas którego amatorzy filmów grozy mogli zobaczyć trzy krótkometrażowe produkcje
w reżyserii Dawida Topora oraz pełnometrażowy film w reżyserii Piotra Sawickiego.

 

Mikołaj z EuRegioKom Pieńsk 2019
galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Wystawy

Aktualne wystawy

Autorska wystawa malarska Zenona Wilczyńskiego - mieszkańca Pieńska


Życie sportowe żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej w latach 1939-1945


WYSTAWY CZYNNE

PN-PT 07:00 - 18:00


-----------------------------------

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

Pieńsk dla NiepodległejPieńsk dla Niepodległej 1918-2018
Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK