179,371 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Dni Pieńska '2016

ZAGRAJĄ

Obsługa imprezy - składanie ofert

DNI PIEŃSKA 2015

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Ferie zimowe '2016

PLAN FERII '2016

GALERIA ZDJĘĆ

Galeria zdjęć '2015
Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć

Warsztaty plastyczne

Warsztaty teatralne

Warsztaty taneczne

Nasze produkcjeOrszak Trzech Króli

GALERIA ZDJĘĆ 2016

ORSZAK 06.01.2016

GALERIA ZDJĘĆ 2015

Stowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Akcja Lato 2015

AKCJA LATO 2015

GALERIA ZDJĘĆ


Partnerzy
Wspierają nas


Strona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
TYDZIEŃ SPOTKAŃ

TYDZIEŃ SPOTKAŃ

Ubiegły tydzień był dla naszej instytucji dość intensywny, nie tylko pod względem organizacji zajęć feryjnych, ale również spotkań inicjatywnych.

 

Film Dokumentalny "Platerówki"

3 lutego dyrektor uczestniczył w spotkaniu, które odbyło się we Wrocławskim Ośrodku Kultury i Sztuki, dotyczącym realizacji fabularyzowanego filmu dokumentalnego "Platerówki" opowiadającego historię dzielnych żołnierek z 1 Samodzielnego Batalionu Kobiecego wchodzącego w skład 1 DP im.Tadeusza Kościuszki. To ambitny projekt, który będzie współrealizowany z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu przy wsparciu wielu instytucji. Prowadzone są rówież rozmowy nad współrealizacją tegoż przedsięwzięcia przez TVP we Wrocławiu. Budżet filmu wyniesie ok. 100000 zł, z wkładem EuRegioKom 10000 zł. Jednym z naszych zadań będzie przygotowanie i koordynacja planu filmowego na terenie Powiatu Zgorzeleckiego i Lubańskiego. Zdjęcia do filmu realizowane będą w kwietniu i maju br. cściowo w trakcie Rajdu Pojazdów Historycznych "Łużyce 1945". W styczniu EuRegioKom Pieńsk przygotowało filmową zapowiedź realizacji filmu. O wartości kulturalnej planowanego przedsięwzięcia może świadczyć fakt iż projekt objęty został patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.

W spotkaniu uczestniczyli Andrzej Świderski, Bartosz Lisiak – prezes Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych a zarazem pomysłodawca i scenarzysta filmu oraz Maciej Kieres - doświadczony reżyser, dokumentalista filmowy, współpracujący od kilkunastu lat z TVP Wrocław, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor i realizator widowisk muzycznych realizowanych dla Telewizji Polskiej.

 

Spotkanie z Panem Dieterem Liebeltem

 

  fot.Mariusz Pozorski

4 lutego w sali konferencyjnej spotkaliśmy się z niezwykłym człowiekiem – autorem najnowszej książki Penzig – Der Ort meiner Vorfahren w której opisane zostały przedwojenne i wojenne losy przedstawicieli kilku rodzin dawnych Pieńszczan. Dzięki lekturze książki możemy poznać miejsca, zdarzenia, architektutrę i życie codzienne Pieńska z okresu dwudziestolecia wojennego, poznać czar i piękno naszego miasta, zanim stało się teatrem działań wojennych i zostało niemal całkowicie zniszczone wczesną wiosną 1945 r. Na kolejnych kartach na nowo odkryjemy miejsca jakże dobrze nam znane, jak mogłoby się to nam wydawać, jednak tak odmienne. Uczestnikom spotkania Pan Liebelt zafundował ponad dwugodzinną niezwykłą podróż w przeszłość pełną anegdot i opowieści z życia dawnego Pieńska, zarówno zabawnych jak i tragicznych. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, już w znacznie większym gronie, bowiem autor obiecał, iż w cieplejszym okresie zabierze wszystkich zainteresowanych na nietypową wyprawę ulicami dzisiejszego Pieńska, pełną opowieści, niespodzianek i wzruszeń. Ze swojej strony zadeklarowaliśmy chęć organizacji spotkania autorskiego i prezentacji książki z naszej sali widowiskowej dla szerokiego grona odbiorców.

 

Nabożeństwo Ekumeniczne w trakcie Dni Pieńska

 

W ubiegły Piątek zawiązany został Społeczny Komitet Organizacji Euroregionalnego Nabożeństwa Ekumenicznego w 15 – tą rocznicę wspólnego naborzeństwa polsko-niemieckiego, które odbyło się w sierpniu 2001 roku w trakcie festynu miejskiego „Most-Sąsiedztwo-Tolerancja”. Pomysł na wspólne nabożeństwo ekumeniczne zrodził się w trakcie tegorocznej imprezy „Szczodry Wieczór”. Zarówno strona polska z Ojcem Proboszczem Markiem Kustroniem oraz Panem Robertem Błażejczakiem jak i niemiecka reprezentowana przez Pastora Albrechta Neumanna z Parafii Zodel podjęła decyzję o przystąpieniu do realizacji owego niezwykłego wydarzenia. W zamierzeniu uroczystość odbyłaby się dnia 12 czerwca 2016 r. i stanowiłaby integralną część obchodów święta naszego miasta – Dni Pieńska. Tym razem inicjatorzy planują zaprosić również do udziału duchowieństwo z Republiki Czeskiej.


Kabaret K2 - 14.02.2016 w EuRegioKom Pieńsk

WYSTĘP KABARETU ODWOŁANY

PRZEPRASZAMY

Po zwrot za bilety prosimy zgłaszać się do biura EuRegioKom Pieńsk

 

KABARET K2 w EuRegioKom Pieńsk

NIEDZIELA 14.02.2016. godz.15:00

bilety: NORMALNY: 20zł ULGOWY: 10zł

do kupienia w biurze EuRegioKom (parter)

PN-PT  godz. 07:00-15:00

oficjalna strona kabaretu K2

Wyjazd na kręgle dla młodzieży

Plan ferii zimowych 2016 w EuRegioKom Peńsk

                wersja do pobrania


„Szczodry wieczór“ – tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe 09.01.2016

SZCZODRY WIECZÓR

W sobotnie popołudnie 9 stycznia br. w Euroregionalnym Centrum Kultury i Komunikacji odbył się „Szczodry Wieczór”, polsko-czesko-niemiecka impreza transgraniczna.

 

W tym roku w imprezie uczestniczyli: wójt Gminy Heřmanice pan Vladimír Stříbrny wraz delegacją, Pastor Gminy Ewangelickiej Zodel – Albrecht Naumann , Grupa Kobiet Deschka-Zentendorf z Przewodniczącą koła Ritą Dittert, delegacja Kulturinsel Einsiedel Zentendorft , Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jan Magda, Przewodniczący  Rady Miejskiej Grzegorz Pozauć, Zastępca Burmistrza Adriana Wojdak, Ojciec Marek Kustroń Proboszcz Parafii p. w. św. Franciszka z Asyżu, radni, sołtysi, dyrektorzy jednostek i zakładów budżetowych, zespoły ludowe: "Kapela Hermanek", „Lasowianie” oraz „Żarki”, Stowarzyszenie Bielawianki i Strzelnianki, a także mieszkańcy gmin partnerskich z Czech i Niemiec oraz Miasta i Gminy Pieńsk. W tym roku po raz pierwszy gościliśmy u nas Burmistrza Gminy Rietschen - Pana Ralfa Brehmera oraz Starostę Gminy Kunratice - Pana Milana Gotza wraz z delegacją.

 

Spotkanie rozpoczęło się występem zespołu "Fleciki", ze Szkoły Podstawowej w Dłużynie Dolnej, który wykonał kilka kolęd. Młode artystki przygotowała Pani Marzena Liskowacka-Kobyłt.  Wiele wzruszeń przyniosła również prezentacja jasełek przygotowanych przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieńsku: Monikę Górecką, ojca Jakuba Pałuskę, Danutę Bukowiecką przy wsparciu Ewy Bukowieckiej. Za oprawę techniczną odpowiadali pani Anna Smażyk i Ojciec Jakub Pałuska.

Po powitaniu gości i części artystycznej nastąpiło błogosławieństwo udzielone przez Ojca Marka Kustronia oraz Pastora Albrechta Naumanna, po którym dokonano prezentacji potraw bożonarodzeniowych przygotowanych przez zespoły ludowe: Lasowianie i Żarki oraz Stowarzyszenie Bielawianki i Strzelnianki, a także przedstawicieli Gmin Partnerskich. Tradycyjnie obdzielono tymi smakołykami wszystkich uczestników wieczoru. Przygotowane przez Grupę Kobiet Deschka-Zentendorf łakocie otrzymali młodzi artyści. Spotkanie zakończyło się prezentacją muzyczną zespołów ludowych oraz wspólnym kolędowaniem.

 

 

 GALERIA ZDJĘĆ


Orszak Trzech Króli w Pieńsku 06.01.2016

6 stycznia przez ulice wielu miast w Polsce i na świecie przeszedł Orszak Trzech Króli.


W tym roku Pieńsk po raz drugi dołączył do tego ogromnego przedsięwzięcia. O godz. 12.00 na placu przed dawną hutą szkła „Lucyna” zebrał się tłum ludzi, którzy po wysłuchaniu obwieszczenia Cezara Augusta kolędując wraz z Trzema Królami udali się w kierunku kościoła pw. św. Franciszka w Asyżu aby tam oddać cześć Dzieciątku Jezus. Królowie podążyli w ślad za Świętą Rodziną, która nie znajdując miejsca w gospodzie udała się w dalszą drogę. Prześwietni wędrowcy zawitali również na dwór Króla Heroda, który odprawił ich i sam obiecał podążyć do miejsca narodzin Zbawiciela. W końcu orszak dotarł do "Betlejem" a Kacper, Melchior i Baltazar oddali pokłon i złożyli dary małemu Jezuskowi.

Orszak zakończył się Mszą Świętą w kościele parafialnym. Orszak oraz Mszę Św. poprowadził proboszcz O. Marek Kustroń.

Organizatorami Orszaku w Pieńsku było Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji Pieńsk oraz Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu. Dziękujemy serdecznie władzom Gminy Pieńsk, Strażakom z Jednostki OSP Pieńsk, Policji oraz wszystkim uczestnikom Orszaku, a szczególnie tym którzy aktywnie przyłączyli się do tego wydarzenia i wcielili się w biblijne postacie. Kolejny Orszak ruszy za rok, aby nieść światełko prawdy, nadziei i zbawienia.

Głównym inicjatorem i organizatorem wydarzenia jest Fundacja Orszak Trzech Króli.

 

 GALERIA ZDJĘĆ

Orszak Trzech Króli '2016 fotorelacja

ORSZAK TRZECH KRÓLI 06.01.2016

FOTORELACJA


 

 

 GALERIA ZDJĘĆ


Szczodry Wieczór 09.01.2016

Orszak Trzech Króli '2016

Więcej informacji

Życzenia Bożonarodzeniowe '2015

Koncert Adwentowy w Heřmanicach

Koncert Adwentowy w Heřmanicach

12 grudnia w czeskich Hermanicach odbył się koncert adwentowy, gdzie na zaproszenie wójta gminy pana Vladimira Stříbrnýego, wzięły w nim udział: dzieci z grupy artystycznej EuRegioKom, młodzież gimnazjalna pod opieką pana Jerzego Błauciaka oraz przedstawiciele Gminy Pieńsk. Spędziliśmy miło czas oglądając występy czeskich sąsiadów, jak również słuchając nastrojowych kolęd w wykonaniu naszych dzieci.


galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Wystawy

Aktualne wystawy

Droga na pograniczu

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

Konkurs Baśnie i Mity

Konkurs "Baśnie i Mity o Pieńsku"

Regulamin konkursu

Karta zgłoszenia - uczniowie

Karta zgłoszenia - mieszkańcy gminy

Projekt PL CZ

Transgraniczne Spotkania Artystyczne

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK